• کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک تشکیل شود / ساماندهی قاچاق مطالبه عمومی است

   وزیر صنعت ، معدن و تجارت در اولین نشست با تشکل های نساجی :

   کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک تشکیل شود / ساماندهی قاچاق مطالبه عمومی است

   کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک تشکیل شود / ساماندهی قاچاق مطالبه عمومی است

   وزیر صنعت ، معدن و تجارت خواستار تشکیل کارگروه مشترک راهبردی صنعت پوشاک برای توسعه این صنعت بین وزارت صنعت ، معدن و تجارت و بخشهای غیر دولتی شد.

   به گزارش شاتا محمد شریعتمداری در نشست مشترک با تشکلهای صنعت نساجی  و پوشاک کشور افزود : با تشکیل این کارگروه هر چند روز یکبار می توانیم مسائل و مشکلات بخش نساجی و پوشاک و چرم را بررسی و با ارائه راهکار رفع کنیم.
   وی با بیان اینکه سند راهبردی پوشاک باید ابلاغ شود و پیگیر اهداف کمی و کیفی این صنعت باشیم تصریح کرد :  ما باید نقش حامی و مشوق را ایفا کرده و شرایط ادامه فعالیت را برای نساجی و پوشاک فراهم کنیم و و موانع را از سر راه تولید برداریم .
   وی  با بیان اینکه ساماندهی مساله قاچاق مطالبه عمومی است گفت: ماموریت ما در وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت رفع مشکلات وتوجه به مطالبات تشکلهاست و ما در موضوعات بین بخشی ایفای نقش می کنیم و در تزاحم منافع فصل خصومت کرده و تسهیل کننده امور هستیم.
   در ادامه نشست تریبون در اختیار نمایندگان بخش خصوصی برای بیان مشکلات و راهکارهای صنعت نساجی قرار گرفت .
   جمشید بصیری گفت : هم اکنون با در اختیار داشتن بهترین ماشین آلات دچار کمبود مواد اولیه این صنعت هستیم این در حالی است که در سال 32 تولید 254 هزار تن پنبه در اختیا رکشور ما بود و بخشی را هم صادر می کردیم.
   وی کل تولید پنبه کشور را هم اکنون حدود 55 هزار تن در سال عنوان کرد و افزود : برای مازاد نیا زکشور محبور به واردات پنبه هستیم اما همچنان با مشکل تعرفه بالا مواجهیم.
   تعرفه واردات مواد اولیه نساجی صفر و اخذ ارزش افزوده حذف شود

   این فعال بخش خصوصی  تاکید کرد : باید تعرفه واردات مواد اولیه صفر و ارزش افزوده حذف شود اما هم اکنون مجبوریم 10 درصد مالیات و حدود 9 درصد ارزش افزوده بپردازیم و این باعث عدم رقابت پذیی ما با تولیدات جهانی است.
   وی تصریح کرد : قیمت تمام شده کالاهای نساجی و پوشاک باید قابل رقابت باشد ودر ادامه خواستار متوقف کردن اجرای قانون سخت و زیان آور بودن این صنعت و برقراری مجدد مشوقهای صادراتی شد.
   بصیری با بیان اینکه تولید و اشتغال در هیچ صنعتی ارزان تر از صنعت نساجی نیست ادامه داد :  مشکلات ما نه در وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت که در وزارتخانه و دستگاههای دیگر ریشه دارد و در حالی که سفارش واردات ماشین آلات نورا داده ایم اما اجازه ورود با ارز مبادله ای به ما نمی دهند.
   سومبات هاکوپیان دیگر سخنران این نشست ورود به بازارهای فروش جهانی و خروج بخش تجارت از شرایط کنونی را راهکار توسعه صنعت نساجی و پوشاک برشمرد.
   هاکوپیان با بیان اینکه  تجارت باید در خدمت تولیدات داخلی باشد تصریح کرد : بسیاری از مشکلات ما به خاطر وجود ارزش افزوده در این صنعت است.
   این فعال بخش خصوصی ادامه داد : مساله قاچاق باید به طور جدی حل شود و اگر صنعت پوشاک راه نیفتد صنعت  نساجی هم راه نمی افتد.
   در این نشست رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با اشاره به تشکیل مرکز تحقیقات ارتقای صنعت پوشاک گفت : با کمک اتاق اصناف ایران این مرکز تاسیس شد و در این زمینه بسته ای از طرحها ی مختلف را مشترکا تدوین کردیم که تقدیم خواهیم کرد.
    
   ابوالقاسم شیرازی افزود : با وجود 18 هزار پروانه کسب ، 6 هزار واحد تولیدی SME  و حدود 13 هزار واحد عرضه پوشاک در کشور از دولت می خواهیم که فضای رقابتی ایجاد کند .
   وی تصریح کرد :‌با سیاستهای غلط گذشته تولید این صنعت از بین رفت اما در دولت جدید بارقه امید ایجاد شد و باید این صنعت بازسازی شود.
   وی با بیان اینکه از امسال برندها شناسنامه دار شدند گفت : متاسفانه با گسترش فروشگاه های خدمات و توزیع پوشاک خارجی این بخش کشور دچار آسیب شده  و علاوه بر تولید کنندگان  فروشندگان هم اعتراض دارند.
    وی در ادامه خواستار هم افزایی انجمن ها و اتحادیه های مربوط برای افزایش رقابت پذری و حضور در بازارهای جهانی شد.

   کم هزینه ترین راه مبارز با قاچاق تقویت تولید داخلی و ملی است

   رییس هیت مدیره جامعه کفش ایران نیز گفت : رتبه ما 10 دنیا با 200 میلیون زوج کفش بود و اکنون به رتبه 12 تنزل یافته در حالی که کشور ترکیه با حمایتهای دولت خود از رتبه 12 به 5 دنیا ارتقا یافته است.

   علی لشکری افزود : کم هزینه ترین راه مبارزه با قاچاق تقویت تولید داخلی و ملی است.
   وی تاکید کرد : اجرای ناقص ارزش افزوده باعث زمین خوردن تولید ملی و افزایش قاچاق شده است و باید تجربیات جهانی را ببینیم و برای روان سازی کسب و کار مدلی ارائه دهیم.
   رییس انجمن صنایع نساجی در ادامه نشست برخی قوانین ، دستورالعملها و مقررات دولتی را مزاحم و باعث ایجاد مشکل برای صنعت نساجی دانست و گفت :  حدود 100 درصد این صنعت متعلق به بخش خصوصی است و نیاز به حمایت دارد.
   علیمردان شیبانی افزود : با وجود نیاز به واردات مواد اولیه پنبه  حدود  10 درصد عوارض گمرکی باید بپردازیم در حالی رقیب ما ترکیه یک درصد می  پردازد.
   وی یاد‌اور شد : متاسفانه صنایع نساجی گرانول PP  مورد نیاز خود را از کشور همسایه بسیار ارزان تر از داخل تهیه می کنند .
   زکی پور از اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک پیشنهاد ایجاد تنفس برای بیمه و مالیات شد و گفت : مخالف واردات نیستیم اما واردات باید عادلانه باشد .
   مهر داد زکی پور تصریح کرد : فشارهای دولت برای کاهش قاچاق اثر کرده و امیدواری برای گرفتن سهم تولید از قاچاقچیان داریم.
   وی اشتغال پذیری ، کم هزینه بودن تولید اشتغال در این صنعت با 50 هزار دلار و بازار آماده را از مزایای این صنعت و قاچاق پذیری را از معایب آن برشمرد.
   وی ادامه داد : هزینه های سنگین عرضه و فروش و بسته بودن دست ما در ایجاد گالری و مد و شو از سوی دستگاه های مختلف از دیگر معضلات ماست.
   معاون اقتصادی اتاق اصناف نیز ایجاد 660 هزارواحد تولیدی اصناف را باعث عدم ارتقای بهره وری دانست.
   فقیهی گفت : تغییر رویکرد در نظام تولیدی کشور باید اتفاق بیفتد و تجمیع 660 هزا رواحد کوچک صنفی در شهرک پوشاک پایلوت خوبی به شمار می رود.
   در این نشست همچنین مدیر کل صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت گزارشی از وضعیت این صنعت ارائه داد.
    افسانه محرابی با ارائه آمارتولید محصولات منتخب این حوزه در سال 95 گفت : الیاف پلی استر 200 هزار تن ، الیاف اکریلیک 7 هزار تن ، نخ فیلامنت پلی استر 226 هزار تن ، نخ سیستم پنبه ای و ایاف مصنوعی 201 هزا رتن ، فرش ماشینی 89.7 میلیون متر مربع ، چرم 47 میلیون فوت و کفش 131 میلیون زوج تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب 28 درصد افزایش ، 59 درصد کاهش ، 2 درصد افزایش ، 4 درصد کاهش ، 3 دهم درصد افزایش ، 8 دهم درصد آفزایش و 5 دهم  درصد افزایش داشته اند.
   بنابر گفته های  وی این آمار در 4 ماهه امسال در الیاف پلی استر با 61 هزار تن 9 دهم کاهش ، الیاف اکریلیک بدون تولید  و 100 درصد کاهش ، نخ فیلامنت پلی استر با 72 هزار تن 3.9 افزایشنخ پنبه ای 67 هزا رتن بدون تغییر و فرش ماشینی با 27 میلیون مترمربع 3.8 افزایش و چرم با 12 میلیون فوت 1.6 افزایش و کفش با 40 میلیون زوج 2.6 افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.
    
   وی کل جواز تاسیس و طرحهای توسعه ای را 4 هزا رو 3 مورد عنوان کرد و افزود : این تعداد با سرمایه گذاری 207 هزا ر میلیارد ریال زمینه اشتغال زایی حدود 151 هزار نفر را فراهم می کند.
   محرابی در ادامه صادرات صنایع نساجی و پوشاک را در سال 95 بالغ بر 843 میلیون دلار بدون احتساب فرش و دستباف ذکر کرد و افزود : این در حالی است که ارزش واردات این صنعت طی همین مدت 1500.2 میلیون دلار بوده است.
   به گفته وی تنها 14 درصد واردات این حوزه از طرق رسمی صورت می گیرد  .
   محرابی با برشمردن اهداف و برنامه های حمایتی از صنایع نساجی برقراری شرایط برابر با رقبا ، تسهیلات سرمایه گذاری ، ایجاد شهرک پوشاک ، توسعه تولید صادرات محور و با ارزش افزوده بالا و نیز تامین بخشی از اعتبارات برای بازسازی و نوسازی این صنعت از ادهاف این صنعت ذکر کرد.
   همچنین ساماندهی واردات و کاهش تجارت غیر رسمی ، بهبود وضعیت تعرفه ای ، توسعه صادارت و شناسایی بازارهای جدید ،‌ترویج فرهنگ کصرف کالای ایرانی و نیز ساماندهی نظام عرضه را از دیگر اهداف برشمرد.
   وی اهداف صادراتی را تشریح کرد و افزود : برنامه صادرات این حوزه در سال جاری رسیدن به 1402 میلیون دلار است که با صادرات 263 میلیون دلاری 4 ماهه ابتدای سال می توان گفت 56 درصد برنامه محقق شده است ،‌این د رحالی است که صادرات سال گذشته بالغ بر 842 میلیون دلار بوده است.
   مدیر کل صنایع نساجی و پوشاک واردات غیر رسمی ، عدم تمایل سرمایه گذاران ناشی از کاهش حاشیه سود و توان رقابت پذیری ، صادرات مواد و محصولات خام ، مستهلک بودن تصفه خانه های چرم شهرها و هزینه های بالای نگهداری آنها را جزو مشکلات  صنعت نساجی و پوشاک برشمرد.
   به گفته این مسوول حوزه نساجی و پوشاک در وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت سرمایه گذاری مورد نیاز جهت بازسازی و نوسازی و ایجاد واجد های جدید با هدف دستیابی به ظرفیت 500 هزار تن پوشاک در دوره 5 ساله 615 میلیون یورو ارزی و  3 هزار و 780 میلیارد ریال برآورد می شود.

   خبرنگار: منصوره قنبری
        

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.2688901424408 seconds.
memoryUsage : 33026Kb