• هرمزگان اولین تولید کننده قیر در کشور

   هرمزگان با ۱۹ واحد تولید انواع قیر و ظرفیت اسمی تولید بیش از ۵ میلیون تن در سال ، رتبه اول کشور را در این زمینه داراست.

   به گزارش شاتا از گسترش تجارت ، بیشتر محصول تولیدی واحدهای استان صادراتی بوده و عمده این محصولات به کشورهای افریقایی، امارات متحده عربی و هند صادر می‌شود. با توجه به اینکه نزدیک به ۶۰درصد قیر کشور در هرمزگان تولید می‌شود، راه‌اندازی انجمن تخصصی قیر و رفع مشکل صادرات این محصول از مهم‌ترین راهکارهای رونق بیشتر تولید قیر در استان است. کارشناسان معتقدند، این استان با داشتن شبکه حمل‌ونقل دریایی، ریلی، جاده‌ای و هوایی از توانمندی بالایی برای گسترش روابط تجاری با هند برخوردار است، همچنین هرمزگان با داشتن یک‌هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز آبی و ۱۴ جزیره کوچک و بزرگ آماده گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری با هند است. بندر شهید رجایی این استان با ظرفیت صادرات و واردات ۱۰۰هزار تن کالا، بیش از ۶۰درصد از حجم واردات و صادرات کشور را به عهده دارد. استان هرمزگان همچنین ظرفیت سرمایه‌گذاری بالایی در زمینه فولاد، آلومینیوم، نفت و گاز و صنایع فراساحلی را دارد.

   به گفته کارشناسان، تمام توان و تلاش مجموعه سازمانی و مدیریت عالی استان بر این است که تولید قیر را در استان بهبود بخشیده تا میزان اشتغالزایی بخش صنعت هم ارتقا پیدا کند که در همین راستا یافتن بازارهای هدف داخلی و خارجی باید در اولویت قرار بگیرد. در این‌باره رییس اداره امور صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان می‌گوید: در حال حاضر مهم‌ترین چالش پیش روی واحدهای تولید قیر کشور آن است که نه تنها نقشی در تعیین قیمت مواد اولیه موردنیاز خود ندارند بلکه در تعیین قیمت فروش محصولات خود نیز دخیل نیستند. افزایش قیمت مواد اولیه بدون اینکه از قواعد منطقی پیروی کرده و قابل پیش‌بینی باشد باعث آشفتگی در بازار، سردرگمی و ایجاد احساس ناامنی برای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان می‌شود.

   با برداشته شدن تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشورمان که مراودات و تبادلات مستقیم را با بیشتر کشورها سخت کرده بود، ما باید تلاش کنیم که بلاواسطه با مصرف‌کنندگان قیر ارتباط برقرار کرده با حفظ و افزایش کیفیت محصولات ارائه شده، چهره مقتدری از کشورمان به‌عنوان یک تولیدکننده و صادرکننده محصولات قیر به نمایش بگذاریم تا بتوانیم در تعیین قیمت جهانی فروش نیز نقش موثری ایفا کنیم.

   رییس اداره امور صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان در این باره می گوید: پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری و تشویق‌های مادی و معنوی جهت شرکت در نمایشگاه‌های خارجی و ایجاد بسترمناسب برای معرفی بیشتر واحدهای تولیدی و ایجاد ارتباط بلاواسطه با مشتریان جدید از برنامه‌ریزی‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت است که با جدیت دنبال می‌شود.

   معماری تصریح می‌کند: ما امیدواریم این فعالیت‌ها منجر به کشف بازارهای جدید و افزایش سهم ما از بازار جهانی و حضور پرقدرت ایران جهت اثرگذاری بر قیمت انواع محصولات ازجمله قیر باشد.

   رییس اداره امور صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان خاطرنشان می‌کند: صادرات قیر استان هرمزگان از سال ۹۳ تاکنون روند افزایشی چشمگیری داشته است؛ این رقم در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۱درصد افزایش را نشان می‌دهد که گویای لزوم توجه بیشتر برای حفظ دستاوردهای حاصل شده در زمینه تولید، اشتغال و ارزآوری برای میهن عزیزمان و نیز اعتلا بخشیدن به ثمره کار سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان کشورمان است.
    
   گسترش روابط تجاری بین هرمزگان و هند
   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با بیان اینکه قیر استان را به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، هند و چین صادر می‌کنیم، می‌گوید: در هرمزگان ۱۹ واحد تولید قیر با ظرفیت سالانه ۵میلیون و ۴۰۰هزار تن فعال است که با این میزان ظرفیت تولید قیر، هرمزگان رتبه نخست کشوری را به‌دست آورده است.
   خلیل قاسمی در گفت‌وگو با گسترش تجارت می‌افزاید: با شرایطی که اکنون در بازار بین‌المللی به‌دست آورده‌ایم، باید زمان و هزینه تولید و عرضه محصول را کنترل کرده و آن را به حداقل برسانیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان تصریح می‌کند: راه‌اندازی انجمن تخصصی قیر و رفع مشکل صادرات این محصول از مهم‌ترین راهکارهای رونق بیشتر تولید قیر در استان است.

   وی با اشاره به هدف سفر هیات ۲۵ نفری تجاری استان هرمزگان به هند اظهار می‌کند: نشست مشترک فعالان اقتصادی هرمزگان و کشور هند با هدف معرفی ظرفیت‌های استان هرمزگان به تجار هندی و افزایش مبادلات تجاری ایران و هند صورت گرفته است. همچنین بازرگانان هرمزگان و هند در نشست مشترک راه‌های گسترش مناسبات اقتصادی و رفع موانع در این مسیر را مورد بررسی قرار دادند.
   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان بابیان اینکه مناسبات تجاری بین هرمزگان و هند قدمتی بیش از ۳۰۰سال دارد، اضافه می‌کند: صادرات قیر بهترین روش برای گسترش روابط تجاری بین هرمزگان و هند است.

   قاسمی همچنین با اشاره به انعقاد دو تفاهمنامه همکاری بین مسئولان هرمزگان و مسئولان هندی تاکید می‌کند: یک تفاهمنامه همکاری درزمینه صادرات قیر و خرما به بمبئی با حضور مسئولان (هند و هرمزگان) در راستای افزایش مبادلات تجاری منعقد شد.

   رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان خاطرنشان می‌کند: براساس تفاهمنامه‌هایی که امضا شده، مقرر شد با توجه به ظرفیت یک‌صد هزار تنی بازار خرمای بمبئی، استان هرمزگان ضمن احیای مبادلات تجاری، زمینه‌های صادرات محصول خرمای استان به پایتخت اقتصادی کشور هند را مهیا کند.
   قاسمی با اشاره به تفاهمنامه همکاری بین هرمزگان و هند برای صادرات قیر، یادآور می‌شود: با توجه به اینکه نزدیک به ۶۰درصد قیر کشور در هرمزگان تولید می‌شود مقرر شد مجمع مشترک قیر بمبئی و بندرعباس تشکیل شود، بنابراین این ظرفیت مهم بین دو کشور فعال خواهد شد، همچنین قیر هرمزگان جهت استفاده از زیرساخت‌ها به کشور هند صادر می‌شود.

    آنطور که کارشناسان می‌گویند: خوشبختانه استان هرمزگان درزمینه مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی ظرفیت‌های بسیاری دارد که البته با داشتن دو منطقه آزاد تجاری و ۵ منطقه ویژه اقتصادی نیز از ظرفیت بالایی برای همکاری با هند برخوردار است. گفته می‌شود میزان تجارت بین هند و استان هرمزگان در سال گذشته حدود ۳۰۰میلیون دلار بوده است که تلاش می‌شود این میزان به یک‌میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار افزایش یابد.
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.1035339832306 seconds.
memoryUsage : 46196Kb