• افزایش 8 درصدی تولید و 127 درصدی صادرات سیگار در 11 ماهه امسال/ کاهش 28 درصدی واردات سیگار

   رییس مرکز برنامه‌ریزی بر دخانیات کشور اعلام کرد:

   افزایش 8 درصدی تولید و 127 درصدی صادرات سیگار در 11 ماهه امسال/ کاهش 28 درصدی واردات سیگار

   افزایش 8 درصدی تولید و 127 درصدی صادرات سیگار در 11 ماهه امسال/ کاهش 28 درصدی واردات سیگار

   رییس مرکز برنامه‌ریزی بر دخانیات کشور گفت: تولید سیگار در 11 ماهه امسال 43 میلیارد و 720 میلیون نخ بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 8 درصد افزایش داشته است. در همین مدت صادرات سیگار 340 میلیون نخ بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 127 درصد افزایش یافته است.

   به گزارش شاتا، علی اصغر رمزی با بیان این مطلب، افزود: میزان واردات 11 ماهه سیگار 2 میلیارد و 780 میلیون نخ بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 28 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر برآورد میزان قاچاق سیگار در این مدت 4 میلیارد و 250 میلیون نخ بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 29 درصد کاهش یافته است.
   وی با طرح اینکه 83 درصد تولید داخلی کشور توسط 3 شرکت بزرگ و 17 درصد دیگر توسط 14 شرکت دیگر تولید می‌شود، گفت: سهم تولیدات داخلی به مصرف سالیانه کشور که در سال 93 به میزان 53 درصد بود در سال 96 به بیش از 90 درصد می‌رسد.

   رمزی با اشاره به اجرایی شدن تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه کشور، یادآور شد: این تبصره دولت را مکلف کرد تا واردات را با همان برند اصلی تبدیل به تولید داخل کند و در نتیجه با پیگیری‌های جدی و مستمر مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور از سال 1393 تاکنون عمده برندهای وارداتی با راه‌اندازی 10 واحد تولیدی و یا استفاده از ظرفیت خالی برخی از واحدهای تولیدی داخلی تبدیل به تولید داخل شدند.

   رییس مرکز برنامه‌ریزی بر دخانیات کشور ادامه داد: در نتیجه این اقدامات 16 میلیارد و 400 میلیون نخ واردات رسمی در سال 94 در 11 ماهه امسال به 2 میلیارد و 780 میلیون نخ کاهش یافته است و شاهد کاهش بیش از 84% واردات رسمی هستیم و با افزایش تولید کارخانه‌هایی که امسال راه‌اندازی شده‌اند و به مرور تولید آنها افزایش می‌یابد درسال 97 واردات به سمت صفر خواهد رسید.
   رمزی درخصوص اجرای ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق مبنی‌بر نصب شناسه کالا و شناسه رهگیری و راه‌اندازی سامانه مربوطه برای محصولات دخانی و سیگار بیان کرد: پیشرفت کار در این زمینه بسیار مطلوب بوده و در حال حاضر واردات محصولات دخانی و ثبت سفارش آنها صرفاً با شناسه کالا امکان پذیر است و تمامی مراحل طراحی، تعیین شناسه تمام محصولات دخانی، ثبت آنها در سامانه، نهایی و در حال اجرا است.
   وی با اشاره به اینکه از یکماه قبل ثبت تولیدات تمامی کارخانه‌های سیگارت سازی به صورت روزانه در سامانه الزامی و اجرایی شده است، گفت: همچنین ثبت فروش کارخانه‌های سیگارت سازی به توزیع کنندگان سراسری (کشوری) نیز در این ماه الزامی و اجرایی شد و در حال ثبت انتقال مکان و مالکیت محصولات در سامانه هستند. در آینده نزدیک فروش توزیع کنندگان کشوری به توزیع کنندگان استانی و همچنین ثبت فروش توزیع کنندگان استانی به خرده فروشان محصولات دخانی در سامانه الزامی و اجرایی می‌شود.

   رمزی در پایان تصریح کرد: در مرحله ثبت فروش محصولات دخانی توزیع کنندگان استانی به خرده فروشان مجاز، صرفاً سوپرمارکتها و خواربار فروشانی و سقط فروشان که پروانه خرده فروشی محصولات دخانی دریافت کرده اند می‌توانند محصولات تولیدی یا وارداتی را دریافت و به فروش برسانند و توزیع کنندگان استانی صرفاً مجاز به توزیع و فروش سیگار به خرده فروشانی هستند که پروانه خرده فروشی محصولات دخانی را دریافت کرده اند واطلاعات آنها در سامانه وجود دارد، در غیراینصورت مجوز تولیدکننده استانی ابطال خواهد شد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: