• الزامات و اقدامات برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی

   گزارش شاتا؛

   الزامات و اقدامات برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی

   الزامات و اقدامات برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی

   «حمایت از کالای ایرانی» شعاری بود که مقام معظم رهبری برای سال 1397 برگزیدند و روز نخست فروردین ماه در حرم مطهر رضوی به تبیین چرایی، الزامات و راه های تحقق این شعار پرداختند. شعاری که رهبر انقلاب برای امسال برگزیدند نشانگر نگاه راهبردی ایشان به مقوله اقتصاد در جهت پیشرفت است.

   به گزارش شاتا، رهبر معظم انقلابدر پیام نوروزی خود فرمودند: اگر تولید ملّی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محور قرار دادم برای شعار امسال؛ شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است؛ سال حمایت از کالای ایرانی. این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند.

   براین اساس ضرورت حمایت از کالای ایرانی و سازوکارهای آن در صدر خبرهای اقتصادی کشور قرار گرفته است.

   لبیک وزیر صنعت، معدن و تجارت برای پیام نوروزی رهبری در حمایت از کالای ایرانی

   وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان اولین وزیر با صدور پیامی به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب لبیک گفت.

   محمد شریعتمداری در پیام خود گفت: نام امسال برای همه صنعتگران و کارآفرینان و سرمایه گذاران ایرانی نوید بخش افقی روشن است. بی شک اکسیر حیات بخش اقتصاد ایران در حال حاضر و تا اخر، توجه همگان به افزایش وزن و کیفیت تولید ملی ایران اسلامی است.

   وی در ادامه پیام خود تصریح کرد: اینجانب بعنوان سرباز کوچک ملت ایران در نگهبانی از تولید صنعتی ومعدنی و گسترش آن با بکارگیری سیاست های مناسب تولیدی و تجاری این پیام امید آفرین را لبیک گفته و اطمینان می دهم وزارت صنعت معدن و تجارت در چهارچوب سیاست های کلان نظام در اقتصاد مقاومتی برای تحقق این امر از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

   اما چه ضرورت‌هایی برای تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» باید مدنظر قرار بگیرد. این سؤالی است که در روزهای اخیر بسیاری از مسؤولین، کارشناسان و صاحبنظران به آن پرداخته اند و راه حل‌های را نیز برای آن مطرح کرده اند.

   بیانیه ۲۵۰ نماینده مجلس در حمایت از تولید کالای ایرانی

   در همین راستا 250 نماینده مجلس در حمایت از تولید کالای ایرانی با هدف ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری و تقویت بنیه اقتصاد مقاومتی بیانیه ای صادر کردند.

   در این بیانیه آمده بود: حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی موجب افزایش اشتغال و کاهش بیکاری و تقویت بنیان‌های اقتصاد مقاومتی، افزایش صادرات، کاهش تورم از طریق جذب سرمایه‌های سرگردان در جامعه و سبب تقویت روحیه و عزم ملی مردم و در شرایط اقتصادی فعلی باعث رقابتی شدن قیمت و افزایش کیفیت خواهد شد.

   باید سیستم های اعتباری برای افزایش قدرت خرید مردم توسط نظام بانکی طراحی شود / نوسازی صنایع برای ارتقای رقابت پذیری کالای داخلی ضروری است

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در آخرین موضع گیری خود در خصوص حمایت از کالاهای ساخت داخل، تصریح کرد: در طول سال برای بالابردن سطح کیفیت و کمیت تولیدات داخلی ایران تلاش می کنیم و برنامه‌های اجرایی نیز برای آن طراحی کردیم.

   محمد شریعتمداری رسیدن به تولید رقابتی با استفاده از نوسازی صنعتی را یکی از مهمترین برنامه‌های پیش رو دانست و افزود: با مجلس شورای اسلامی برای اختصاص منابعی برای نوسازی صنعتی ایران به تفاهم رسیدیم تا به سود تسهیلات بانکی یارانه پرداخت کنیم و با تحقق این موضوع میان بازده صنعت در بخش های گوناگون و نرخ سود تسهیلات ارایه شده بانکی برای نوسازی صنعتی تطابق برقرار می‌شود.

   وی حمایت از صادرات غیرنفتی به خصوص در کشورهای هدف صادراتی را قدم مؤثر دیگری در جهت گشایش بازارهای بین المللی برشمرد و اضافه کرد: نیازمند در اختیار داشتن مشوق‌های صادراتی بودیم که مجلس شورای اسلامی در یک ردیف متمرکز منابعی را برای مشوق ها و جوایز صادراتی در راستای حضور کالاهای ایرانی در بازارهای هدف، معین کرد.

   شریعتمداری در خصوص مهمترین اقدامات برای افزایش سطح قدرت خرید مردم، یادآور شد: از سال گذشته مذاکراتی خوبی را با نظام بانکی شروع کردیم تا سیستم های اعتباری حامی ایجاد شرایط مطلوب تر برای خرید از بازارهای داخلی کشور را طراحی کند.

   ضرورت استفاده از توانمندی داخلی در طرح‌های بزرگ صنعتی

   معاون اول رییس جمهور هم در توصیف چگونگی تحقق شعار سال گفت:مقصود از حمایت از کالای ایرانی این نیست که هر محصولی با هر کیفیتی به خورد مردم داده شود. باید محصولات از کیفیت و قیمت مناسب برخوردار باشد.

   جهانگیری افزود: علاوه بر اقداماتی نظیر مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از کالای داخلی، یک معنای حمایت از کالای داخلی این است که در اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی که از طریق فاینانس انجام می‌شود، استفاده از توانمندی داخلی باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

   تقدیر وزیر صنعت، معدن و تجارت از فروشندگان پوشاک ایرانی با اهدای گل

   شایان ذکر است که "پویش آری به تولید ملی" از چند سال قبل با هدف فرهنگ سازی برای خرید کالای ایرانی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی ایجاد شده است.

   این پویش که بازتاب خوبی در کشور داشته است در راستای این مفهوم که خرید کالای خارجی که مشابه خوب ایرانی‌اش در داخل تولید می‌شود از بین بردن فرصت اشتغال در کشور است، حرکت می‌کند.

   گفتنی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای پایانی سال گذشته، چند روز قبل از اعلام شعار سال حمایت از کالای ایرانی، در راستای حمایت از پویش "آری به تولید ملی" از چند فروشگاه عرضه پوشاک ایرانی در سطح شهر تهران بازدید و ضمن تقدیر از آنها، به فروشندگان و خریداران گل اهدا کرد.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان این بازدید چند ساعته ضمن بازدید از فروشگاه‌های عرضه پوشاک و منسوجات ساخت داخل از نزدیک با تولیدکنندگان ایرانی به گفتگو پرداخت و در جریان مهمترین مسایل، مشکلات و دغدغه‌های آنها قرار گرفت.

   شریعتمداری در این بازدیدها که در فضایی صمیمی برگزار شد، در راستای حمایت از کالای ایرانی به تولیدکنندگان نشان "پویش آری به تولید ملی" اهدا کرد.

   افزایش مشارکت سیاسی و مدنی شهروندان برای حمایت از کالای ایرانی

   محمدعلی وکیلی «نماینده تهران و عضو هیأت رییسه مجلس» نیز معتقد است برای حمایت از کالای ایرانی باید امکان مشارکت سیاسی و مدنی شهروندان بیشتر شود.

   وی گفت: مسأله ما امسال براساس شعار رهبر معظم انقلاب حمایت از کالای ایرانی است. این موضوع اما ضرورتی نیست که امسال به وجود آمده باشد بلکه در راستا و ادامه مجموعه مسایل کشور است که رهبری انقلاب آنها را تحت عنوان بحث‌های اقتصاد مقاومتی به طور مکرر مورد اشاره قرار داده‌اند.

   این نماینده مجلس اضافه کرد: حتماً راه‌های تقویت تولید ملی و نحوه حمایت از کالای داخلی با مشارکت کمیسیون‌های تخصصی در اولویت مجلس است.

   مهمترین نکته برای تحقق حمایت از کالای ایرانی، افزایش کیفیت است

   یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نیز گفت: ما باید کیفیت تولیدات داخل کشور را بالا ببریم تا مردم تشویق به استفاده از کالاهای داخل شوند، مهمترین نکته برای تحقق حمایت از کالای ایرانی، افزایش کیفیت است.

   محمد محمودی شاهنشین در ادامه افزود: حمایت از کالای ایرانی باید به صورت یک دغدغه و اهمیت ملی دیده شود و از کودکان تا مسئولین به عنوان یک تکلیف باید کالای ایرانی را حمایت کنند. مجلس نیز باید قوانینی که مانع تولید داخل می‌شود را برطرف سازد و به وضع قوانینی که منجر به تشویق مردم به مصرف کالای داخلی می‌شود بپردازند.

   مثلث حمایت از تولیدات محصولات داخلی

   همچنین رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با حضور در برنامه تیتر امشب با اشاره به نامگذاری سال جدید و دیدار امروز با مقام معظم رهبری گفت: کیفیت مطلوب، خواست مردم در خرید کالای ایرانی و حمایت دولت باعث ایجاد عزم ملی در حمایت از اقتصاد داخلی و تولید داخلی می شود.

   حمیدرضا فولادگر با تاکید براینکه خواست هر کدام از این مثلث حمایت از تولیدات محصولات داخلی به تنهایی میسر نخواهد بود، افزود: تولید یکی از بهترین راههای رشد اقتصاد ملی و افزایش رفاه مردم است.

   وی در توضیح و تشریح امضای طلایی افزود: شناخت کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی توسط یک مرجع ذی صلاح مشخص می‌شود.

   بجای محدودیت واردات بگوییم مدیریت واردات

   مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در همین برنامه نیز با اشاره به تولید در شرایط گلخانه ای گفت: ممنوعیت واردات چاره ساز نیست. صرفا تولید داخلی و مصرف داخلی بجای ممنوعیت واردات نمی تواند مشکل کیفیت تولیدات داخل را حل کرد.

   حسین ابویی مهریزی گفت: بهتر است بجای محدودیت واردات بگوییم مدیریت واردات از طرفی نباید برای همه صنایع و تولیدات موانع ایجاد کرد و بازار باید با مدیریت صحیح کنترل شود.

   وزیر صنعت، معدن و تجارت مامور تصمیمات دولت و مجلس در حمایت از کالای ایرانی باشد

   از سوی دیگر رییس مجلس شورای اسلامی در نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مجلس با عنوان نحوه حمایت از کالای ایرانی، گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید مأمور اجرای تصمیمات دولت و مجلس در زمینه حمایت از کالای ایرانی باشد و ماهانه گزارشی از روند اقدامات انجام شده به مجلس ارایه کند.

   علی لاریجانی تصریح کرد: زمانی که محصولات با کیفیت مناسب در داخل تولید می‌کنیم، دلیلی ندارد که اجازه واردات محصولات را بدهیم، زمانی که فقط با تعرفه به مقابله با واردات برویم ممکن است سنگ قبر هم وارد کشور شود.

   تنها راه نجات کشور امنیت سرمایه‌گذاری است

   عزیز اکبریان «رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی» نیز گفت: منافع ملی را باید بر منافع شخصی، جناحی و سیاسی ترجیح دهیم و برای حل مشکلات کشور عزم ملی داشته باشیم؛ حمایت از کالای ایرانی که فرمایش به حق مقام معظم رهبری بود بایستی تلاش سه قوه را در پی داشته باشد، پیشنهاد می‌کنم سران قوا به جای اینکه هر سه ماه یکبار بنشینند چای بخورند و اختلافات خود را کنار بگذارند هر هفته جلسه داشته باشند.

   سه گانه موثر در حمایت از کالاهای ایرانی

   از سوی دیگر کوروش کرم‌پور حقیقی ، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بر نقش مقابله جدی با قاچاق کالا، ارتقای کیفیت کالاهای ساخت داخل و مناسب شدن قیمت ها در حمایت از کالاهای ایرانی تاکید کرد.

   با رفع موانع تولید به تحقق شعار سال نزیک تر خواهیم شد

   غلامرضا کاتب، عضو هیئت رئیسه مجلس نیز گفت: برای تحقق شعار سال، باید مجلس نظارت کند تا در قراردادها از کالاهای داخلی استفاده شود و در بخش تقنینی نیز موانع تولید را بر طرف کنیم.

   تولید داخلی به امنیت ملی کمک می‌کند

   سیدحسین هاشمی «قائم مقام وزیرکشور» نیز درباره شعار حمایت از کالای ایرانی و چگونگی تحقق آن بیان کرد: عزت هر کشور در تولید داخلی‌اش متجلی می‌شود.

   وی با بیان اینکه اتکا به توان داخلی به عنوان یک اصل شمرده می‌شود، افزود: توجه به این موضوع باعث تقویت اقتصاد داخل و ایجاد اشتغال می‌شود، در عین حال این مسئله عزت آفرین هم هست.

   برای استفاده از کالاهای ساخت داخل باید فرهنگ‌سازی شود

   سیدحمیدرضا کاظمی، عضوکمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس همچنین در این باره گفت: تولیدکنندگان باید کیفیت کالاهای خود را بالا ببرند تا مردم با علاقه از کالای داخلی حمایت کنند.

   وی در ادامه افزود: تا جایی که کالای ایرانی در کشور موجود است و ما می توانیم نیازهای خود را از کالای ایرانی تامین کنیم، نباید به فکر کالاهای غیرایرانی باشیم. البته در بعضی از موارد بر حسب ضرورت باید از نوع خارجی استفاده کرد.

   و در پایان باید گفت...

   در پایان باید گفت که احساس مسؤولیت نسبت به سرنوشت کشور و کل آحاد جامعه امری درونی و با ارزش است که مردمان آن کشور برای توسعه و تعالی میهن خود متعهدانه می کوشند منافع ملی را بر منافع شخصی، گروهی و سازمانی ترجیح می دهند.ضروری است مسؤولان فرهنگی، رسانه‌های گروهی و مراکز آموزشی در تقویت مسؤولیت پذیری و تعهد ملی در جامعه تلاش کنند. چرا که بین تعهد ملی و تلاش و حرکت‌های جهادی در راستای تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی رابطه معناداری وجود دارد. تعهد ملی سرمایه گذاری ملی و حمایت از سرمایه ملی را فراهم خواهد کرد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: