• دیدار وزیر صمت با صنعتگران استان گیلان/32 هزار میلیارد ریال منابع یارانه سود تسهیلات تولیدی

   دیدار وزیر صمت با صنعتگران استان گیلان/32 هزار میلیارد ریال منابع یارانه سود تسهیلات تولیدی

   دیدار وزیر صمت با صنعتگران استان گیلان/32 هزار میلیارد ریال منابع یارانه سود تسهیلات تولیدی

   نشست صمیمی فعالان عرصه صنعت,معدن و تجارت استان گیلان با مدیران اجرایی و روسای اتاق اصناف و ادارات صنعت,معدن و تجارت این استان به ریاست محمد شریعتمداری در فرمانداری شهرستان لنگرود برگزار شد.

   به گزارش شاتا,وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش بخص خصوصی در توسعه کشور گفت: دولت وقتی درباره تولید در صنعت و معدن گزارش می دهد و به این گزارش‌ها افتخار می کند، اساسا در حال ارایه گزارش از اقدامات بخش خصوصی و فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی است که توسط بخش خصوصی و صاحبان صنایع انجام می شود.

   وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت:تحریم ها از ابتدای دشمنی آمریکا با ما شروع شده است.لذا تعیین تاریخ هایی مانند سیزده آبان(برای آغاز دور جدید تحریم ها)، در حقیقت مهلتی است که برای تسلیم ما تعیین شده است که مطمئنا آنها باز هم موفق نخواهند شد.

   شریعتمداری در بخش دیگر سخنانش با اشاره تغییرات نرخ ارز گفت:اقتصاد ایران در گذشته تجربه تغییرات در نرخ ارز را داشته است و متاسفانه در چنین شرایطی ریزش‌هایی را در صنعت شاهد خواهیم بود اما طبیعتا با فعالیت‌ها و تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد رویش‌هایی هم ایجاد خواهد شد و باید تلاش کنیم که اقتصاد و تولید کشور را با شرایط جدید تنظیم و مدیریت کنیم .

   وزیر صمت همچنین با اشاره به واحدهای صنعتی استان گیلان گفت:در استان گیلان برای سال 97 هفده طرح بزرگ صنعتی در حال افتتاح است و 188 واحد بزرگ نیز در سال 96 افتتاح شده بود.از سوی دیگر در همین پنج ماه ابتدای سال 97 هفتاد واحد تولیدی به چرخه تولید و صنعت گیلان افزوده شده است.

   نقدینگی را باید به سمت تولید هدایت کرد

   شریعتمداری در ادامه به موضوع مشکل نقدینگی اشاره کرد و گفت:مشکل نقدینگی و تاثیر تخریبی آن در اقتصاد بر هیچ کس پوشیده نیست، اما باید برای کنترل آن برنامه‌ریزی کرده و نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم تا برای کشور تولید و ارزش افزوده ایجاد شود.

   وی ادامه داد:در صورت هدایت کردن منابع بانکی که مورد نیاز سرمایه در گردش تولید است، بخش اعظم مشکلات واحدهای تولیدی در شرایط جدید اقتصادی رفع می‌شود.

   وزیر صمت افزود: از سوی دیگر افزایش سطح اعتباری واحدهای تولیدی برای جذب منابع بانکی از مباحث مهمی است که در شورای پول و اعتبار توسط وزارت صنعت,پیگیری می شود.

   شریعتمداری همچنین در رابطه با کنترل و نظارت وزارت صمت بر بازار هم گفت: افزایش دلار بر اقتصاد به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیراتی دارد اما این تغییرات نباید بهانه‌ای برای عدم ثبات قیمت کالاها در بازار و تنظیم روزانه آن با نرخ ارز شود.

   وزیر صنعت,معدن و تجارت در عین حال تاکید کرد:البته دولت با سرکوب قیمت‌ها مخالف است.اما با گران فروشی قطعا مبارزه خواهد کرد.

   ستاد تنظیم بازار تنها مرجع قیمت گذاری

   وزیر صمت افزود:تنها مرجع قیمت گذاری در کشور ستاد تنظیم بازار است که به صورت کارشناسی، قیمت ها را تعیین می‌کند و در مورد کالاهایی که با نرخ تثبیتی در بازار عرضه می شود، کنترل حداکثری صورت می‌دهد.اما قیمت دیگر کالاها آزاد است,ولی قیمت‌ها رها نشده، بلکه با نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان قیمت این دست از کالا ها نیز کنترل می شود.

   وی افزود: اگر قرار باشد قیمت ارز بازار آزاد را که برای فعالیت‌های غیراقتصادی و با تاثیر حداقلی در تولید است، در بازار تاثیر بدهیم، منصفانه نیست.

   اتخاذ تدابیری برای افزایش قدرت خرید مردم

   شریعتمداری با اشاره به نظام اقتصادی حاکم در کشور گفت:اقتصاد کشور به زودی خود را با شرایط جدید تنظیم می کند. دولت وقتی سال 92 اقداماتش را شروع کرد، قدرت خرید مردم در حدود سال 80 بود.اما توانست در مدت کمی رشد قابل توجهی ایجاد کند.اکنون نیز باید برای قدرت خرید مردم چاره‌ای اندیشید که تلاش‌ها در جریان است و ممکن است مدتی زمان ببرد,اما به هرحال این اتفاق رخ خواهد داد.

   وزیر صنعت با توجه به نقش حمایتی دولت از تولید گفت: 32 هزار میلیارد ریال منابع برای مابه التفاوت سود تسهیلات تولیدی در نظر گرفته شده است که در نیمه دوم سال اجرایی خواهد شد و در زمان بازپرداخت، واحدهای تولیدی می توانند از این منابع یارانه‌ای بهره‌برداری کنند.

   هیچ دولتی از اهرم منابع ارزی برای تامین بودجه استفاده نمی‌کند

   وی در پاسخ به اتهام دخالت دولت در بازار ارز هم گفت:هیچ دولتی از اهرم منابع ارزی برای تامین بودجه استفاده نمی‌کند و این حرف درستی نیست، چرا که در سامانه نیما اساسا ارز بین صادرکننده و وارد کننده تبادل می‌شود و پول حاصله به جیب دولت نمی‌رود.

   شریعتمداری ادامه داد:تصمیماتی که در سال‌های اخیر اتخاذ شده بود در شرایط خاص اقتصادی گرفته شده و به شکل طبیعی با توجه به روند رو به ثباتی که در روزهای آینده ایجاد می‌شود، تغییرات تعرفه‌ها و قیمت‌ها نیز اعمال می‌شود و البته باید کنترل کنیم که تزاحم منافع در بخش های مختلف تولیدی صورت نگیرد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: