• افزایش 79 درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی آذربایجان‌غربی

   افزایش 79 درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی آذربایجان‌غربی

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان از افزایش 79 درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی در 8 ماهه سال 97 نسبت به مشابه سال قبل خبر داد.

   به گزارش شاتا، جعفر صادق اسکندری در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان آذربایجان غربی گفت: براساس آمار موجود در 8 ماهه سال 97 با صادرات کالا به میزان تقریبی یک میلیون و 181 هزار تن به ارزش 645 میلیون دلار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی 79 درصد افزایش و از لحاظ ارزش دلاری 105 درصد افزایش داشته است.

   وی تصریح کرد: سهم ارزشی صادرات گمرکات استان به ارزش 361 میلیون دلار با 56 درصد و بازارچه های استان با ارزش 284 میلیون دلار 44 درصد افزایش بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل گمرکات 42 درصد و بازارچه ها با 377 درصد افزایش صادرات داشته اند.

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی بیان کرد: واردات کالا از طریق گمرکات استان با 247 هزارتن از لحاظ وزنی 31 درصد کاهش و از لحاظ ارزش دلاری 312 میلیون و 500 هزار دلار 40 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل را داشته است.

   وی با اشاره به اقلام عمده صادرات در هشت ماهه سال جاری، گفت: اقلام عمده صادرات در هشت ماهه سال ۹۷ شامل میله‌های آهنی یا فولادی به ارزش ۴۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶/۷ درصد، روغن‌های سبک به ارزش ۲۷ میلیون دلار و سهم ارزشی چهار درصد بوده است.

   اسکندری گفت: علاوه بر آن نیز اقلامی نظیر خرما به ارزش ۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی چهار درصد، کف‌پوش‌های منگوله‌باف به ارزش ۳۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳/۹ درصد و طناب و کابل نوار گیس به ارزش ۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳/۸ درصد بوده است.

   وی افزود: بیشترین واردات استان از لحاظ ارزش دلاری مربوط به موز است که با اختصاص 29 درصد از کل سهم ارزش دلاری واردات استان جزو اولین و عمده ترین محصول وارداتی استان قرار دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: