• رییس سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد:

   رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال

   رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال

   معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران در همایش روز ملی صادرات در استان خوزستان عنوان کرد: با وجود تحریم ها و همچنین سیاست های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه ها، طی 8 ماهه نخست سال صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است.

   به گزارش شاتا، نظری رییس این سازمان در بیست و دومین همایش روز ملی صادرات که در محل سالن اجتماعات سازمان صنعت معدن و تجارت استان خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: استان خوزستان با 7/4 میلیارد دلار صادرات از نظر ارزشی و 5/11 میلیون تن از نظر وزنی جزو استانهای برتر کشور محسوب می شود و سهم این استان از صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق 4/1 میلیارد دلار می باشد که این امر نشان می دهد این استان دارای پتانسیل ها و فرصت های خوبی در بخش صادرات است.

   نظری افزود: استان خوزستان استانی استراتژیک به جهت دسترسی به آبهای بین المللی و همچنین مرزهای زمینی است و در موقعیت ممتازی در زمینه صادرات کالاهای غیرنفتی قرار دارد.

   وی از کشور عراق به عنوان فرصتی برای توسعه صادرات کشورمان یاد کرد و گفت: امیدواریم سازمان توسعه تجارت و دیگر سازمان های مرتبط بر امر صادرات با سیاستگذاری های درست مشکلات را در استان و به خصوص در مرزهای صادراتی آن از جمله چزابه و شلمچه برطرف کند تا با تقویت این مرزها و تقویت زیرساخت ها دغدغه ی صادرکنندگان برطرف شود. دکتر نظری در ادامه تصریح کرد: انتظار داریم تصمیماتی که سطح ملی گرفته می شود به ایجاد وضعیت مطلوب و ایده آل در استان بینجامد و انتظار داریم به منظور رفع مشکلات صادرکنندگان استان اعتبارات ملی در نظر گرفته شود تا فرصت های بیشتری برای توسعه صادرات استان فراهم شود. وی ادامه داد : در صورتی که این موانع مشکلات برداشته شود نفع صادرات آن نه تنها به استان بلکه برای کشور مفید خواهد بود.

   نظری ارزش گذاری کارگاه هایی که از طریق گمرک انجام می گیرد و اتخاذ سیاست های ثابت را از جمله عواملی عنوان کرد که به روند صادرات استان کمک خواهد کرد و وجود بخشنامه های مقطعی را معضلی برای صادرات دانست.

   مودودی رییس سازمان توسعه تجارت ایران نیز در این همایش افزایش مصارف ارزی و کاهش درآمدهای ارزی در کشور را از جمله ساختار اهداف دشمنان عنوان کرد و گفت : سیاست های دشمنان ایران به گونه ای است که از بخش تولید و صنعت تا صادرات را هدف قرار داده و موانع در این بخش ها را افزایش و بخش صادرات را که به عنوان مهمترین زنجیره ای است در این فرایند مورد هدف قرار دهد یعنی از جایی که تولید صورت می گیرد تا حمل و نقل و موارد بانکی و غیره را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

   وی افزود: دولت با ابلاغ بعضی بخشنامه هایی که به نفع خود صادرکننده است به دنبال ایجاد راه حل هایی برای این است که ارز به چرخه اقتصادی باز گردد. مهندس مودودی افزود: حدود 1180 تا 1300 قلم کالای ممنوعه در سطح کشور برای امر صادرات تعریف شده است که دلیل عمده این ممنوعیت ها حول این محور شکل می گیرد که ارز به چرخه اقتصادی کشور باز گردد.

   وی از رشد 13 درصدی صادرات طی 8 ماهه نخست امسال خبر داد و گفت : با وجود تحریم ها و همچنین سیاست های صورت گرفته درزمینه ابلاغ بخشنامه ها امسال طی 8 ماهه صادرات کشور به رکورد جدیدی رسید و از مرز 31 میلیارد دلار گذشته است.

   رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه رشد صادرات کشور رشدی شتابنده دارد ،خاطرنشان کرد: در مجموع صادرات به کشور عراق نیز طی این مدت 55 درصد رشد داشته است ولی می دانیم هنوز ظرفیتها به طور کامل در کشور شکل نگرفته است.

   مودودی بابیان اینکه طی 4 دهه بعد از انقلاب در ایران 10 هزار درصد رشد صادرات داشته ایم تصریح کرد: امروز سازمان توسعه تجارت 2 رویکرد مهم دارد اول اینکه باید توسعه ای فکر کنیم یعنی مگاپروژه های صادراتی را با وجود بخش خصوصی توسعه دهیم و رونق بخشیم و رویکرد دوم اینکه علاوه بر ظرفیت سازی فرایند نگری را نیز در سازمان توسعه تجارت دنبال کنیم.

   گفتنی است: در پایان این همایش با اهداء لوح و تندیس، از صادرکنندگان برتر استان تقدیر گردید.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: