• خسارت 10 هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر خوزستان

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری در بازدید از مناطق سیل زده خوزستان خبر داد : 

   خسارت 10 هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر خوزستان

   خسارت 10 هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر خوزستان

   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت از خسارت 10 هزار میلیارد تومانی به کشت و صنعت نیشکر استان خوزستان خبر داد.

   برات قبادیان پس از بازدید از مناطق سیل زده استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار شاتا با اعلام این خبر گفت : بیشترین آسیب متوجه صنایع نیشکر و شرکت توسعه نیشکر استان خوزستان است. البته این رقم تا سه ماه آینده به طور دقیق قابل برآورد نیست. شبکه های آبیاری و زه کشی هم اکنون زیر آب هستند و تا فروکش کردن آب، تعیین رقم اصلی ممکن نیست.
   وی افزود: برخی از شرکت ها از قبیل کشت و صنعت امیر کبیر، دهخدا، حکیم فارابی، سلمان، میرزا کوچک خان، امام خمینی(ره) و دعبل خزاعی تا 100 درصد دچار آسیب جدی شده اند. سرمایه اصلی این شرکت ها زمین است و هم اکنون تمام زمین ها دچار آب گرفتگی کامل شده اند. در واقع محصول امسال این شرکت ها نیز به طور کامل آسیب دیده است.
   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه محصول امسال که باید از مرداد برداشت می شد، در حال حاضر زیر آب است، تصریح کرد: طبق گفته کارشناسان ریشه های نیشکر اگر 25 روز در آب بماند، دچار پوسیدگی می شود. همچنین این محصول یک سال کاشت و تا ٦ سال برداشت می شود. در واقع این شرکت ها تا حدود 2 سال آینده دچار خسارت از این آب گرفتگی هستند.
   قبادیان با تاکید بر اینکه خسارت های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی قابل برآورد نیستند، عنوان کرد: علاوه بر خسارت هایی که در حوزه صنعت با آن مواجه هستیم، خسارت های دیگری هم پیش رو داریم که احتمال بیکاری تعدادی از کارگران از جمله آنهاست.
   وی تصریح کرد: در خسارت هایی که به صنعت، معدن و تجارت وارد شده است، حتی اگر این وزارتخانه کمک های دولتی را هم داشته باشد، این خسارت ها در کوتاه مدت و میان مدت قابل جبران نیستند و نیازمند همدلی و هماهنگی تمامی ارکان نظام هستیم.
   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های علمی کشور استفاده کنیم، افزود: اگر کارها علمی پیش می رفت باید رودخانه ها و سدها لایروبی می شد تا ظرفیت سیلاب را پیدا می کردند، اما این اتفاق رخ نداده است.
   قبادیان با بیان اینکه باید برای برآورد خسارت ها و روش های ترمیم، علمی پیش برویم، ادامه داد: استان خوزستان بیش از 200 هزار دانشجو دارد که می توانند در بازسازی خسارات نقش کلیدی ایفا کنند. هم اکنون نیز برای تحلیل و ریشه یابی علل حجم زیاد خسارت های ناشی از سیل و تهیه گرارش به دستور رییس جمهور کمیته ای متشکل از متخصصان علوم آب تشکیل شده است؛ در حالی که این اتفاق باید پیش از این بحران رخ می داد. امیدوارم از خسارت های وارد شده درس عبرت بگیریم و بازسازی را بر پایه علم آغاز و بتوانیم از ظرفیت نیروهای مسلح و سربازان هم استفاده کنیم.
   وی در خصوص آب گرفتگی شهرک شماره دو اهواز گفت: شهرک های صنعتی استان خوزستان دچار کمترین خسارت شده اند. شهرک شماره دو اهواز به دلیل قرار گرفتن در مجاورت عبور سیلاب خروجی از سد کرخه در محاصره آب قرار گرفت و در روزهای اول راه دسترسی به آن بسته شد که با تلاش شبانه روزی همکارانمان در شرکت شهرک های صنعتی استان دو پل برای تردد ایجاد شد.
   معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در روزهای اول پرسنل شهرک صنعتی با قایق تردد می کردند، گفت: در سخت ترین شرایط هم فعالیت در شهرک صنعتی شماره دو اهواز ادامه داشت و شاهد کمترین خسارت و مشکل در این شهرک بودیم. فقط 5 واحد دچار آب گرفتگی شدند و دیگر واحدها فعالیت عادی خود را دارند.
   قبادیان با بیان اینکه باید استان خوزستان را از دیگر استان های سیل زده متفاوت بدانیم، تصریح کرد: استان خوزستان در بهترین شرایط حداقل تا دو ماه دیگر درگیر سیل است. تمام رودخانه هایی که در استان های شمالی این استان قرار دارند و همین طور آب ذوب شده از برف ها به سمت خوزستان سرازیر می شوند. این آب ها پشت سدهای پر شده تجمیع می شوند و به اجبار باید دریچه های خروجی آن ها باز باشد.
   قبادیان افزود: زمین های آب گرفته جلگه خوزستان توان پذیرش آب بیشتر را ندارند و در نتیجه سطح آب افزایش پیدا می کند. با توجه به شرایط موجود خروج آب از استان خوزستان زمان بیشتری می برد و در نتیجه شاهد خسارت های بیشتری خواهیم بود که نیازمند برنامه ریزی است. بازسازی و جبران خسارت های خوزستان توجه ویژه مسؤلان و مقامات بلندپایه کشوری و عزم و اراده ملی را می طلبد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: