• فناوری انحصاری آمریکا و چین با راه اندازی کارخانه الیاف شیشه مرند شکسته می شود

   معاون وزیر صمت عنوان کرد : 

   فناوری انحصاری آمریکا و چین با راه اندازی کارخانه الیاف شیشه مرند شکسته می شود

    فناوری انحصاری آمریکا و چین با راه اندازی کارخانه الیاف شیشه مرند شکسته می شود

   معاون وزیر صمت و رییس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) با بیان اینکه در زمان حاضر دو کشور آمریکا و چین فناوری بهره برداری طرح الیاف شیشه جهان را دارند، ابراز امیدواری کرد کارخانه الیاف شیشه مرند به عنوان تنها کارخانه ایران از این نوع، تا ۲ سال آینده به بهره برداری برسد.

   به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدباقر عالی روز چهارشنبه در بازدید از کارخانه الیاف شیشه مرند، گفت: این سفر بر اساس پیگیری‌های وزیر صمت، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی و استاندار آذربایجان شرقی انجام شد و طبق مکاتبات اداری انجام شده در سطح کشور و استان، امید است تا دوسال آینده، طرح الیاف شیشه مرند در زمینی به مساحت ۱۱ هکتار به بهره برداری برسد.
   وی با اینکه هم اکنون دو کشور آمریکا و چین، فناوری راه اندازی طرح الیاف شیشه را در جهان دارا هستند، افزود: با راه اندازی طرح کارخانه الیاف شیشه مرند، بیش از ۳۰ کارگاه تولیدی هم در کنار آن احداث می‌شود.
   عالی اظهار کرد: با اجرای طرح تولید الیاف شیشه در مرند به یقین رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه را شاهد خواهیم بود.
   نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی هم که در این سفر، معاون وزیر صمت را همراهی می‌کرد، به امضا قرارداد کشورمان با کشور چین، برای خرید تجهیزات و انتقال فناوری تولید الیاف شیشه با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی برای کارخانه الیاف شیشه مرند، در شهریور امسال خبر داد و گفت: این طرح جزو فناوری‌های برتر به شمار می‌رود و جز ۳۰ طرح تعریف شده در برنامه پنجم توسعه کشور است.
   محمد حسن نژاد افزود: کلیات اجرای این طرح در سازمان برنامه و بودجه انجام شده است، ضمن اینکه ۵ خرداد امسال هم در کمیسیون تخصصی شورای اقتصاد بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به این طرح اختصاص یافته است.
   حسن نژاد در عین حال ابراز امیدواری کرد: توافق نامه سه جانبه طرح تولید الیاف شیشه با کشور چین تا یک ماه آینده برای انتقال فناوری تولید به کشور انجام شود و مقدمات فعال سازی آن بعد از گذشت سال‌ها، از سر گرفته شود.
   کارخانه الیاف شیشه ای مرند از جمله وعده های داده شده دولت های مختلف برای احداث به جای کارخانه لامپ تصویری در این شهرستان است که سابقه آن به بیش از یک دهه برمی گردد؛ قرار است این کارخانه در زمینی به وسعت ۱۰ هکتار و با ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار الیاف شیشه که در صنایع دفاعی و زیربنایی کاربرد گسترده ای دارد، در ۲۵ کیلومتری شهر مند به زنوز احداث شود.
   کارخانه الیاف شیشه مرند از طرح های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران موسوم به «ایدرو» است.

   شهرستان مرند با ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری شمال غرب تبریز واقع شده است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: