• رسیدگی به 64 درصد شکایات مردمی در مهر ماه 1398

   رسیدگی به 64 درصد شکایات مردمی در مهر ماه 1398

   رسیدگی به 64 درصد شکایات مردمی در مهر ماه 1398

   مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از رسیدگی به 64 درصد شکایات مردمی طی مهرماه سال جاری خبر داد.

   به گزارش شاتا، غلامرضا صارمیان با تشریح عملکرد تلفن 124 ستاد خبری سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها در مهر ماه امسال افزود: آمارهای واصله از سوی ستادهای خبری سازمانهای صنعت ، معدن و تجارت استانها نشانگر آن است که ،19 هزار و 286 فقره شکایت مردمی در خصوص تخلفات صنفی و غیر صنفی از طریق تلفن 124 ستاد خبری استان ها دریافت شده است .

   وی ادامه داد: از مجموع شکایات 87 درصد مربوط به کالا و13 درصد مربوط به خدمات می باشد به طوریکه بیشترین گزارش در بخش کالایی و خدمات به ترتیب به نان ،میوه و سبزی ، رستورانهای غذاخوری و تعمیرگاههای خودروهای سبک اختصاص داشته است.

   مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در این بازه زمانی بیشترین تخلفات انجام شده براساس نوع تخلف به ترتیب به گرانفروشی ، تقلب تعلق داشته است و از مجموع شکایات دریافتی ، 64 درصد شکایات رسیدگی و پاسخگویی شده و 36درصد نیز بدلیل استعلامات حقوقی و یا درخواست نظریه کاشناسی در مرحله رسیدگی می باشند.

   به گفته صارمیان، از مجموع شکایات رسیدگی شده، تعداد4507 فقره متخلف شناخته شدند و ارزش این پرونده ها حدود 227 میلیارد ریال برآورد شده است.

   وی با تاکید بر اینکه به شکایت مردم در زمینه های مختلف رسیدگی و پس از بررسی با متخلفان برخورد خواهد شد، همچنین درباره مصالحه قبل از شکایات نیز عنوان کرد: از مجموع شکایات رسیدگی شده که منجر به تخلف شده اند ، 601 مورد از شکایات با براورد ارزش بیش از 11 میلیارد ریال در کارگروههای رسیدگی استان منجر به مصالحه و جلب رضایت شاکیان شده و به تبع از تشکیل و ارجاع پرونده اجتناب شده است.

   مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت به تعداد برگزاری گشتهای مشترک انجام شده طی این ماه نیز اشاره و عنوان کرد : در مدت مذکور با همراهی دستگاههای نظارتی در سطح کشور از قبیل وزارت جهاد کشاورزی ، اداره کل میراث فرهنگ و گردشگری، اتاق اصناف و اتحادیه ها و .... و نیز بازرسان سازمان‌های صنعت ، معدن و تجارت استان‌ها تعداد تعداد 8 هزار و 639 گشت مشترک انجام گرفته است که منجر به به تشکیل 4507 پرونده تخلف به ارزش حدود 227 میلیارد ریال گردیده است که به شکایت مردم در
   زمینه های مختلف رسیدگی و پس از بررسی با متخلفان برخورد می‌شود.

   صارمیان، یکی از رسالت‌های مهم سازمان حمایت را ایجاد ثبات اقتصادی در جامعه از طریق بازرسی و نظارت بر تمامی واحدهای عمده و خرده فروش و تسریع در رسیدگی به تخلفات و فرهنگ سازی و گسترش نظارتهای مردمی عنوان کرد و گفت : براین اساس شهروندان محترم می توانند با مشاهده هرگونه تخلف اقتصادی از قبیل گرانفروشی ، کم فروشی ، تقلب ، عدم درج قیمت ، عدم صدور فاکتور و سایر تخلفات اقتصادی از طریق سامانه 124 و یا با مراجعه به سامانه اطلاع سانی قیمت (.ir124) از طریق سایت و اپلیکیشن آپ و تنظیم شکایت، مسئولان ذیربط را در جریان قرار داده تا در صورت احراز شکایت در قالب قوانین حمایت از حقوق
   مصرف کنندگان، نظام صنفی یا تعزیرات حکومتی رسیدگی لازم انجام و با متخلفان برخورد شود.

   مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت در پایان از شهروندان درخواست کرد ؛ در صورت مشاهده هرگونه تخلف واحد صنفی اعم از تقلب و احتکار ، کم فروشی، گرانفروشی، عدم درج قیمت و... مواجه شدند مراتب را با شماره تلفن 124 و یا مراجعه به ادارات تابعه در شهرستان ها و مراکز استان به سازمان صنعت، معدن و تجارت موارد تخلف را اطلاع رسانی کنند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: