• رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

   تخصیص ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه صادرات کشور

   تخصیص ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه صادرات کشور

   رییس سازمان توسعه تجارت کشور با بیان اینکه ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه صادرات کشور تخصیص داده شده‌، گفت: این اعتبار در قالب تسهیلات با نرخ ۱۴ و نیم درصد توسط چندین بانک عامل و صندوق توسعه صادرات از دی‌ماه ۹۸ تا شهریور سال آینده تخصیص و قابل پرداخت است.

   به گزارش شاتا، حمید زادبوم روز سه‌شنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان برگزیده قم درسالن امام علی(ع) اتاق بازرگانی این استان، افزود:‌ با وجود همه مشکلات و تنگناهای شدید اقتصادی آمار صادرات هشت ماه کشور ۲۷ میلیارد دلار و آمار واردات حدود ۲۸.۳ میلیارد دلار بوده‌ که این حجم از مبادلات اقتصادی درشرایط سخت تحریم شگفت آور است.

   وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی با توجه به ظرفیت‌های متعددی که دارد، توان عبور از تحریم‌های شدید کنونی را دارد، ادامه داد: مبادلات تجاری ۵۰ میلیارد دلاری میان جمهوری اسلامی و کشورهای مختلف از ابتدای امسال تا آبانماه با وجود محدودیت‌های سخت اقتصادی تحمیلی به کشور برای بسیاری از کارشناسان اقتصادی دنیا شگفت انگیز می‌باشد.

   زادبوم ادامه داد: در شرایط کنونی، تامین مواد اولیه و کالاهای اساسی از جمله اولویت های کشور در واردات است که در زمینه واردات کالاهای اساسی وضعیت کشور امسال از هر زمانی دیگری مناسب‌تر است.

   وی گفت: برای سال ۹۹ کارگروهی در کشور برای تنظیم مواد غذایی مهم مورد نیاز تشکیل شده‌است که دراین کارگروه عوارض ۱۰ مواد غذایی مهم در ماه‌های مختلف متناسب با میزان مصرف کشور و نحوه تولید محصول در داخل در ماه‌های آینده تصمیم گیری می‌شود.

   وی ، همسایگی جمهوری اسلامی با ۱۵ کشور را از جمله ظرفیت‌های مهم برای توسعه صادرات دانست و تاکید کرد: این کشورها در سال رقمی بالغ بر یک هزار و ۱۶۰ میلیارد دلار واردات دارند که بر افزایش سهم ایران در این بازارها مطالعات مختلفی درسطح کلان انجام شده‌است.

   زادبوم ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده، علاوه بر ۲۴ میلیارد دلار صادرات فعلی، ۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت برای افزایش صادرات در کشور وجود دارد که در صورت اینکه تولیدکنندگان محصولات خود را متناسب با نیاز این بازارها تولید کنند، به سادگی می‌توان سهم ایران در بازارهای همسایه را چند برابر کرد.

   رییس سازمان توسعه تجارت کشور، افزود: برخلاف تصور که افغانستان و عراق به عنوان مهمترین ظرفیت‌های تجاری برای ایران دانسته می‌شود، مطالعات نشان می‌دهد که کشورهای پاکستان و ترکیه دارای مهمترین ظرفیت‌های صادراتی همسایه‌های پیرامونی کشور هستند.

   گفتنی است در این مراسم با حضور رییس سازمان توسعه تجارت و استاندار قم از ۱۶ صادر کننده برتر این استان با اهداء لوح و تندیس تجلیل شد.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: