• بازار مرغ و تخم مرغ به زودی متعادل می‌شود/ صادرات دام زنده در دستور کار نیست

   سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در گفتگوی ویژه خبری شیکه دو سیما:

   بازار مرغ و تخم مرغ به زودی متعادل می‌شود/ صادرات دام زنده در دستور کار نیست

   بازار مرغ و تخم مرغ به زودی متعادل می‌شود/ صادرات دام زنده در دستور کار نیست

   سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: در روزهای آتی با توجه به تمهیدات اندیشیده شده قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار متعادل می شود.

   به گزارش شاتا، محمدرضا کلامی با توضیح درباره وضعیت تامین و روند قیمتی کالاهای اساسی نیز افزود: بررسی حدود ۱۰۰ قلم کالا در سامانه 124 سازمان حمایت، نشان می دهد حدود ۱۱ قلم شامل کالاهای مصرفی و سرمایه‌ای فاقد افزایش قیمت بوده و حدود ۳۶ قلم کالا با افزایش صفر تا ۵ درصد و ۵۳ قلم نیز با افزایش بیش از پنج درصد روبرو بوده اند.

   وی اضافه کرد: با توجه به تغییر ارز تخصیصی واردات برنج از دلار 4200 تومان به ارز نیمایی افزایش قیمت برنج در بازار اتفاق افتاد.

   کلامی با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر قمیت برنج وارداتی در محدوده هشت هزار تومان بود، گفت: برنج 1100 هندی که پرمصرف ترین برنج وارداتی ایران است، برای مصرف کننده ایرانی در محدوده یک دلار تمام می شد اما حالا ارز 4200 تومانی به ارز نیمایی که قیمتی در محدوده 16 هزار تومان دارد، تغییر کرده است.

   به گفته وی قیمت برنج وارداتی در محدوده 15 هزار تومان است، گفت: شاید این سئوال پیش بیاید که چطور قیمت برنج وارداتی در شایط کنونی کمتر از این رقم است، به دو دلیل، یکی حجم تقاضا و قدرت خرید مصرف کننده داخلی در تعیین این قیمت تاثیر دارد و از سوی دیگر صادرکنندگان برنج به کشور نیز برای در اختیار نگه داشتن سهم بازار نسبت به کاهش قیمت خود اقدام می‌نمایند.

   سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با تایید گزارش ارائه شده از سوی رییس اتحادیه بنکداران مبنی بر تامین کافی کالاهای اساسی در کشور درباره نرخ شکر نیز توضیح داد: هر چند قیمت جهانی شکر سفید کاهش یافته اما افزایش نرخ دلار این امکان را فراهم نمی‌کند که نرخ شکر کمتر از ۸ هزار تومان باشد.

   کلامی درباره میزان افزایش قیمت گوشت گوسفندی گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر قیمت گوشت گوسفندی افزایشی دو و نیم درصدی نسبت به ماه قبل داشته است و هر کیلو گوشت گوسفند مخلوط قیمتی در حدود 94 هزار و 700 تومان دارد.

   وی با اشاره به وضعیت ناشی از شیوع کرونا گفت: با شیوع کرونا وضعیت در بسیاری از میادین عرضه دام زنده تغییر کرد.

   دبیر ستاد تنظیم بازار کشور درپاسخ به سئوالی در خصوص اینکه آیا مجوز صادرات دام مازاد صادر خواهد شد یا خیر گفت: صادرات دام با توجه به قیمت‌های موجود می تواند زمینه افزایش قیمت گوشت را فراهم کند از این رو چنین موضوعی در دستور کار نیست.

   کلامی در خصوص افزایش قیمت گوشت مرغ گفت: به دلیل شیوع کرونا، تقاضا از سوی مصرف کنندگان کاهش یافت و این اتفاق، ضرر قابل توجهی به تولید کنندگان وارد کرد.

   به گفته وی مرغ موجود در بازار محصول جوجه ریزی اردیبهشت ماه است و با توجه به بازگشایی رستوران ها و ...، مصارف کم کم در حال افزایش است و تمهیداتی برای تنظیم بازار این کالا در نظر گرفته شده است.

   سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت تصریح کرد: در هفته جاری مقدار ورودی مرغ به میادین بهمن و پیروزی در تهران از مرز ۴۵۰ تن گذشت این در حالی است که افت این میزان مرغ به زیر ۳۵۰ تن در هفته گذشته سبب افزایش نرخ مرغ شده بود.

   به گفته وی حجم واردات نهاده ها نیز با تخصیص مناسب ارز از سوی بانک مرکزی در حال افزایش است و بررسی ها نشان می دهد حجم ذرت وارداتی ترخیص شده از 2 میلیون و 700 هزار تن ذرت در محدوده زمانی ابتدای سال تا 14 تیرماه به 3 میلیون و دویست هزار تن رسیده و حاشیه بازار این کالا از میان رفته است.

   وی پیش بینی کرد: در روزهای آتی نیز با توجه به تمهیدات اندیشیده شده قیمت تخم مرغ نیز در بازار متعادل شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: