• انجام بیش از 100 هزار مورد بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا/ شناسایی و ثبت اطلاعات بالغ بر 755 هزار انبار و مرکز نگهداری کالا در سامانه جامع تجارت

   معاون وزیر صمت اعلام کرد:

   انجام بیش از 100 هزار مورد بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا/ شناسایی و ثبت اطلاعات بالغ بر 755 هزار انبار و مرکز نگهداری کالا در سامانه جامع تجارت

   انجام بیش از 100 هزار مورد بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا/ شناسایی و ثبت اطلاعات بالغ بر 755 هزار انبار و مرکز نگهداری کالا در سامانه جامع تجارت

   رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: پس از ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا، تاکنون بیش از 100 هزار و 698 بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا در سراسر کشور انجام شده است. 

   به گزارش شاتا، عباس تابش افزود: در همین راستا 2 هزار و 123 پرونده تخلف به سازمان تعزیرات ارسال شده است.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پیش از ابلاغ شیوه نامه بزرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا، جمعا تعداد ۹هزار و ۵۲۶ مورد در شهریور ماه امسال، بازرسی حضوری از انبارها و سردخانه ها توسط بازرسان سازمانهای صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور انجام شده است .

   وی افزود: حاصل این تعداد بازرسی تشکیل 8 هزار و 195 پرونده تخلف به ارزش تقریبی 560 میلیارد ریال بوده است.

   تابش گفت: در راستای ابلاغ شیوه نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا به منظور کنترل، پایش و نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها، توسط بازرسان سازمانهای صمت سراسر کشور برای 2123 متخلف با عناوین تخلف عدم رعایت ضوابط ابلاغی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ناشی از عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید/ حواله کالای مورد نگهداری به تعزیرات حکومتی تشکیل پرونده شده است.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مقرر شده بازرسی از عمده فروشان و انبارها جدی‌تر شود، گفت: در همین راستا این سازمان شیوه‌نامه بازرسی از انبارها و مراکز نگهداری کالا را به سازمانهای صمت استانها ابلاغ کرده است.

   تابش افزود: در این سامانه امکانی فراهم شده تا بازرسان با استعلامی که می‌کنند، تمامی انبارهای ثبت شده را پیدا کنند و به این ترتیب نظارت بر این انبارها و پیدا کردن انبارهایی که ثبت نشده‌اند ساده تر می‌شود.

   وی تصریح کرد: با این شیوه می‌توان انبارهایی که بیشترین ورود و خروج بار را دارند، بر اساس اطلاعات این سامانه شناسایی و بر حسن انجام کار آن‌ها نظارت کرد.

   رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: بازرسی ها از مراکز نگهداری کالا شامل انبارها، سردخانه ها و مراکز نگهداری کالا برای بررسی وضعیت و حصول اطمینان از رعایت الزامات و ضوابط ابلاغی مشتمل بر ثبت انبار/ سردخانه در سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا به نشانی اینترنتی WWW.NWMS.IR و اهتمام لازم انبارداران به ثبت رسید و حواله کالا به/ از انبار در قالب سامانه مزبور و برخورد با تخلفات احرازی با جدیت همچنان ادامه دارد.

   تابش بر ضرورت اجرای مستمر گشتها و بازرسی ها در سطح انبارها تاکید کرد و متذکر شد: اگر بنگاه‌ها علیرغم اطلاع رسانی های مکرر صورت گرفته نسبت به ثبت محل نگهداری کالای مشمول در سامانه جامع انبارها و یا اعلام ورود و خروج بار از طریق ثبت رسید و حواله و یا رد و تأیید بارنامه برابر ضوابط و الزامات قانونی اقدام ننمایند لاجرم شناسایی هر نوع کالای خارج از شبکه در انبار به عنوان احتکار و اختفای کالا به شمار رفته و بر اساس قوانین مبارزه با قاچاق کالا برخورد قانونی می‌شود.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: سامانه جامع انباها به آدرس اینترنتی WWW.NWMS.IR در راستای تحقق مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با موضوع ایجاد و راه اندازی سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز جهت نظارت بر فرآیند واردات، صادرات، حمل، نگهداری و مبادله کالا و ارز از سال 94 طراحی شده است.

   تابش گفت: بهره برداری از سامانه جامع انبارها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با نظارت ستاد مرکزی مبارزه قاچاق کالا و ارز در خرداد 1395 به منظور شناسنامه‌دار کردن کلیه مبادی و مقاصد حمل و محل‌های نگهداری کالا و همچنین ثبت اطلاعات ورود (قبوض انبار) و خروج (حواله انبار) آنها آغاز شده است.

   رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: در حال حاضر حدود 740 هزار واحد توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی و در سامانه جامع انبارها ثبت شده است.

   وی اضافه کرد: همچنین حدود 15 هزار مرکز نگهداری کالا اقدام به ثبت رسید و حواله در این سامانه می نمایند.

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از جمله کارکردهای مهم سامانه جامع انبارها شفاف سازی و رصد کالا در زنجیره تجاری کشور و جلوگیری از قاچاق و احتکار کالا می باشد و در صورت عدم ثبت انبار در سامانه جامع انبارها و عدم ثبت رسید/حواله در سامانه مزبور وفق تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد قانونی لازم صورت خواهد گرفت.

   تابش گفت: همه انبارها باید در سامانه ثبت شده و کلیه انبارهای مجاز و غیرمجاز شناسایی شوند و هیچ انباری نباید محل دپوی کالا قرار گیرد.

   معاون وزیر صمت تاکید کرد: سازمان حمایت به عنوان دستگاه نظارتی متقابلاً باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تخلفات موجود را انجام دهد و به عنوان مرجع برخورد با متخلفان و اخلالگران، به منظور جلوگیری از هرگونه احتکار و اختلال در عرضه کالاها، با بهره گیری از توان بازرسی خود و جدیت تمام بر میزان موجودی کالاهای انبارها و سردخانه های سراسر کشور نظارت مستمر و روزانه اعمال می نماید.

   شایان ذکر است؛ به استناد ضوابط اختصاصی کالای اساسی (موضوع ماده (2) دستورالعمل تبصره (4) ماده (18) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ) گوشت قرمز، برنج، حبوبات، چای، تخم مرغ خوراکی، کره، روغن، شکر، لاستیک، کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه، خمیر کاغذ، دانه‌های روغنی، جو، ذرت، کنجاله سویا، خوراک آماده دام، ماکیان و آبزیان، دارو و واکسن دامی، مکمل و افزودنی‌های خوراک دام، سموم دفع آفات نباتی (آفتکش‌ها) و کود شیمیایی مشمول ثبت اطلاعات مکان نگهداری و ورود و خروج در سامانه جامع انبارها بوده و بسته به اینکه واحد مورد بازرسی دارای اقلام مشمول تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده یا خیر و اینکه کالاهای مشمول در سامانه جامع انبارها ثبت شده است یا خیر، بر اساس ضوابط این شیوه‌نامه توسط بازرسان سازمانهای صمت استانها برخورد لازم انجام می شود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: