1400/07/02  
 
یکشنبه, ۰۱ شهریور ۱۳۹۴ ۱۴:۰۹ ۷۲۶۸
چچ
زنان کارآفرین در «رویداد 94 » دیده و شنیده می‌شوند

گفت‌وگو با دکتر «علی‌محمد گودرزی» درباره دومین همایش نقش زنان کارآفرین در توسعه پایدار

زنان کارآفرین در «رویداد 94 » دیده و شنیده می‌شوند

اهالی صنعت لقب «رویداد 94» را به آن داده‌اند؛ دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار، که به همت وزارت صنعت، معدن و تجارت، از 24 تا 27 شهریور در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود در چهار بخش مجزا و تخصصی به تبیین نقش زنان کارآفرین در توسعه پایدار کشور خواهد پرداخت. این همایش با همکاری معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، سهیلا جلودارزاده، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و همه وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌هایی برگزار می‌شود که به نوعی در بخش کارآفرینی و اشتغال زنان در ارتباط هستند و همچنین چندین نهاد بین‌المللی هم در این رخداد شرکت دارند. محورهایی که در این همایش و نمایشگاه چهار روزه شاهد خواهید بود شامل چهار وجه همایش علمی، نمایشگاه جنبی، بخش کتاب و معرفی بانوی کارآفرین است. دکتر «علی‌محمد گودرزی» مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و عضو شورای سیاست‌گذاری و هیأت علمی رویداد 94 ؛ درگفت‌وگو با آسیا اهداف وزارت‌خانه متبوعش را از برگزاری این همایش بین‌المللی تبیین کرده است:


بخش همایش با چه محوریت و هدفی برگزار می‌شود؟

اجازه بدهید قبل از آنکه به اهداف همایش بپردازم, با هم و خوانندگان محترم یک اجماع ذهنی ایجاد نمائیم و آن هم ارائه یک تعریف از کارآفرینی است.
"کارآفرینی فرآیند یا مفهومی است که در طی آن فرد کارآفرین با ایده‌های نو و خلاق و شناسایی فرصتهای جدید، با بسیج منابع به ایجاد کسب و شرکتهای  نو، سازمانهای جدید و نوآور رشد یابنده مبادرت می‌ورزد . این امر توام با پذیرش  ریسک است ولی اغلب منجر به معرفی محصول یا ارائه خدمت به جامعه  می‌شود. بنابراین «کارآفرینان» عوامل تغییر هستند که گاهی موجب پیشرفتهای حیرت‌انگیز نیز شده‌اند. "
جناب آقای دکتر  گودرزی آیا در رابطه با وضعیت رتبه‌بندی کارآفرینی زنان در سطح جهانی آماری در اختیار دارید؟
طبق گزارش  GEM (Global Entrepreneurship Monitor) در سال 2012, حدود 126 میلیون زن, کسب و کارهای جدید را در 67 اقتصاد از بین 188 اقتصاد موجود در سراسر جهان, آغاز کردند و 98 میلیون در حال اجرای کسب و کارهایی که بیش از سه سال و نیم از راه اندازی آن‌ها میگذرد, هستند. که در کل 224 میلیون زن بر اقتصاد جهان تأثیر می‌گذارند.
 

آیا از منظر نوآوری هم می‌توانیم به شاخص‌هایی دست پیدا کنیم؟

بله در نمودار زیر درصد کلیه فعالیت‌های کارآفرینان زن و مرد در نوآوری محصولات و خدمات بر اساس منطقه در سال 2012 را مشاهده می‌کنیم.

همانطور که می‌بینید, ایران در حال حاضر از منظر کارآفرینی بانوان در سطح جهان, دارای جایگاه خوبی نیست علی رغم اینکه نیمی از جمعیت ایران مربوط به بانوان است. و این وظیفه ما است تا با برگزاری همچنین رخدادهایی باعث ارتقای آن شده و بانوان جوان را هر چه بیشتر به ایجاد کسب و کار جدید تشویق نماییم.
اجازه می خو اهم اهد اف اساسی کنفرانس بین اللملی را شرح دهم
اهدافی که برای این کنفرانس در هیأت علمی درنظر گرفته شده است عبارتند از:
- توسعه اخلاق کارآفرینی
- تبیین نقش زنان در توسعه کسب و کار
- تبیین نقش زنان کارآفرین در توسعه اقتصادی اجتماعی
- ایجاد فرصت گفتگوهای رو در رو بین علاقمندان
- زمینه سازی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد دانش بنیان با مشارکت زنان
- زمینه سازی افزایش نقش زنان در اقتصاد مقاومتی و فضای پس از تحریم
- دستیابی به راهکارهای علمی و عملی مبتنی بر تجربیات موفق کارآفرینی
- کمک به توسعه ، نوآوری زنان در بخش‌های مختلف
- استفاده از تجارب جهانی اشتغال پایدار
- توسعه بخش خصوصی از طریق گسترش فضای کارآفرینی زنان در جامعه
- کمک به تبیین نقش زنان در برنامه ششم توسعه
در مجموع
سه محور اصلی همایش عبارتند از :
- زن و توسعه
- زن در خانواده و جامعه
- کارآفرینی زنان

اما دو نکته مهم را بایستی اینجا یادآور شوم ، اول نقش مؤثر زنان در توسعه دانش کارآفرینی در مراکز علمی - پژوهشی کشور است و دوم بکارگیری نظریه‌ها در قلمرو  کارآفرینی صنعتی و تجاری است.
تردیدی نیست که بخش مهمی از اهداف توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته مرهون و مدیون زنان دانش آموخته می‌باشند و به لحاظ تعداد دانش آموختگان زن  در ایران, این استعداد و ظرفیت بالقوه در کشور وجود دارد که دانش را مبنای توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار دهیم و پژوهش‌های جدید هم نشان داده شده است هر زمانی که محیط مناسب برای کسب و کار برای زنان ایجاد شده است نتیجه آن مثبت بوده است .
از فهرست 500 شرکت برتر فورچون در حال حاضر تعدادی از بنگاه‌های بزرگ جهان توسط زنان اداره می‌شوند. این اخبار حکایت از موج جدید از نقش آفرینی زنان جهان برای توسعه پایدار دارد.

نظر جنابعالی درباره نقش زنان در نوآوری و کارآفرینی هایی که منجر به ارزش افزوده بالا اقتصادی می‌شود ، چیست؟
بنده باور دارم آنچه در کره جنوبی، ژاپن،‌ ترکیه، چین و مالزی رخ‌ داده است توجه و اهتمام اساسی سیاستگذاران توسعه صنعتی به نقش دانش‌های نوین در اقتصاد است.
علومی به مانند زیست فناوری ، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، مهندسی شیمی، مهندسی پزشکی، پلیمر، فناوری اطلاعات، هوا و فضا در این رشته‌های مسیر ثروت آفرینی در اقتصاد را هموار کرده‌اند.
امروزه الکترونیک و نیمه هادی‌ها مبنای توسعه قرار گرفته است . یک مثال ساده بکارگیری لامپ های LED است. که از اکتشاف "سنگ سیلیس" تا تبدیل آن به ویفر و استفاده از آن در نوآوری‌های جدید و فیلم‌های نازک در بهینه‌سازی انرژی نقش حیرت برانگیزی ایجاد کرده است.
در سال‌های اخیر کشور چین میلیاردها دلار از این صنعت نوظهور برای خود خلق ثروت  می نماید
بدون توجه به توسعه انرژی‌های نو نظیر باد، خورشید و هسته‌ای هرگز نمی‌شود اقتصاد را نوسازی کرد. و دانشمندان زن ایران خوشبختانه می‌توانند در توسعه این امور نقش منحصر به فردی ایفا نمایند.

آیا در کنفرانس کارآفرینی میهمانانی از سایر کشورها نیز به ایران سفر خواهند کرد؟
بله حتماً، صاحب نظران دانش کارآفرینی از چند کشور سخنرانی خواهند کرد و تاکنون هم سه وزیر زن و مقام ارشد از خارج در این رخداد علمی حضور خواهند داشت.
البته خبر خوش و جالب این است سرکار خانم انوشه انصاری اولین زن فضانورد ایران نیز دیدگاه‌های خودشان را  به صورت ویدئو کنفرانس اعلام خواهند کرد. البته چهره‌های ممتاز دیگری هم از ایرانیان مقیم در خارج از کشور حضور خواهند داشت.

 اگر ممکن است در مورد نمایشگاه کارآفرینی زنان توضیحاتی ارائه بفرمائید.
همانطور که می‌دانید این نمایشگاه دومین بار است که برگزار می‌شود, اما گستره کار اساسا قابل مقایسه با سال پیش نیست، حتما هم حرفه‌ای تر برگزار خواهد شد هم از لحاظ حضور کسب و کارهای مختلف تنوع بیشتری را بخود اختصاص خواهد داد.
در کل فهرست گروه‌های کالایی و خدماتی که در نمایشگاه حاضر خواهند بود عبارتند از 25 گروه کالایی به شرح ذیل:

- منسوجات خانگی و پوشاک، نساجی و چرم
- لوازم خانگی
- برق و الکترونیک
- صنایع غذایی و کشاورزی
- معدن، صنایع معدنی و ماشین آلات وابسته
- آرایشی و بهداشتی
- ارتباطات و فناوری اطلاعات (IT)
- تجارت و امور بین الملل
- نفت، گاز، پتروشیمی و مواد شیمیایی
- صنعت آب و فاضلاب
- بانک و بیمه
- داروئی و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی
- دستاوردهای پژوهشی و فناوری‌های نوین
- حمل و نقل
- معماری و شهرسازی و صنعت ساختمان (مبلمان و دکوراسیون داخلی)
- هدایا و زیور آلات و سنگ‌های قیمتی
- صنایع دستی و فرش
- لوستر و چراغ‌های تزئینی
- سازمان‌های مردم نهاد
- تجهیزات ورزشی
- مبلمان و دکوراسیون داخلی
- تکنولوژی آموزش و وسایل کمک آموزشی
- محیط زیست
- کسب و کارهای نوظهور
- صنایع فرهنگی خلاق

وزارت صنعت هم در رویداد 94 امسال تلاش دارد برای تحقق این مساله مهم تمام شرایط و امکانات لازم را در فضای نمایشگاهی به وسعت 10 هزار مترمربع فراهم آورد.

آقای دکتر در اخبار مربوط به رویداد 94 ، شنیده شده است که جایزه بانوی کارآفرین نیز در دستور کار است، لطفا در این خصوص اگر نظری هست بفرمایید.

 این بخش در واقع حوزه انگیزش و تشویقی زنان کارآفرین و ارجمند کشور را در بر می‌گیرد. انتخاب هماره کار سخت و دشواری است. اما هیأت داوری و انتخاب در صدد است انتخاب‌های ایجاد شده براساس موازین علمی- پژوهشی در حوزه کارآفرینی باشد. کارآفرینان هم به لحاظ شخصیت دارای شایستگی‌ها و قابلیت‌های قابل تمایزی از دیگران هستند. آنان ریسک پذیر، خلاق، نوآور و خستگی ناپذیر می‌باشند و در حقیقت خلق مستمر از منابع محدود و ایجاد ثروت بهترین ویژگی کارآفرینان به حساب می‌‌آید.
علیهذا این موضوع باید جذاب ترین بخش رویداد 94 باشد و نشان کارآفرین به تعدادی از بانوان برگزیده با حضور مقامات ارشد کشور اهداء خواهد شد.
خوشبختانه در برنامه‌های دولت محترم تدبیر و امید به جایگاه زنان توجه راهبردی شده است، و آرزو داریم که در مراسم اختتامیه اهداء نشان‌های کارآفرینی به بانوان عزیز و تلاش‌گر توسط رئیس محترم جمهور و خردمند کشور اهداء ‌شود.
بدون تردید معرفی سیمای زن کارآفرین در ایران به ویژه پس از توافق موافقت آمیز با 1+5 الگوی ارزشمندی است که زنان نیز بتوانند پس از فرو ریختن تحریم‌ها مشارکت افزون تری در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور در دست باشد.
بانوان کارآفرین ضمناً می‌توانند بهترین الگو برای دختران جوان ما باشند و با انرژی مثبت و انگیزه‌ی بالا خود, زمینه امید و انگیزه را در آنها بیدار نماید.
این مملکت سرزمین پهناوری هست از استعدادهای ویژه و‌ اقتصاد جدید جهان نیز براساس جنگ استعدادها (Talent War) می‌باشد. و آینده اقتصاد ایران  اینده  ای  که از چند سال پیش اغاز شده است حتما بر مبنای اندیشه و استعدادها خواهد بود.
 
نظرتان را در باره انتشار کتاب با نو ی کار افرین بفر مایید.

رویکرد انتخاب شده برای این اثر علمی, این است که علاوه بر معرفی شرح حال بانوان کارآفرین موفق، مدل کسب و کاری که آنها با آن مسیر موفقیت را طرح ریزی کرده‌اند،  شرح داده شود. این کتاب می‌تواند   زمنیه ای  برای آموزش  کارآفرینی نیز در مراکز علمی، پژوهشی کشور باشد.

شایسته است که از همه نهاد ها وزر اتخانه ها صدا و سیما  رسانها ی مجازی  مکتوب  به خصوص
سر کار خانم مهندس مولاوردی معاونت محترم ریا ست جمهوری  سر کارخانم مهندس جلو دارزاده به عنوان بنا گذار این رخداد مهم تشکر نمام البتهجناب اقای مهندس خسرو تاج قایم مقام محترم وزیر که از جان و ژر فای اندیشه به توسعه کار افرینی بانوان باور دارنند قدر دانی نمایم

 

 

 

 

 

 

 

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.4269727071126
Query time: 1.7598322232564