1400/08/03  
 
سه شنبه, ۰۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۵۲ ۵۵۶
چچ
برنامه رضا رحمانی در حوزه صنعت/ حمایت هدفمند از تولید و شرکت‌های دانش بنیان صنعتی

برنامه رضا رحمانی در حوزه صنعت/ حمایت هدفمند از تولید و شرکت‌های دانش بنیان صنعتی

مهمترین برنامه های وزیر پیشنهادی وزارت صنعت ، معدن وتجارت در حوزه صنعت با تشریح سیاست ها و راهکارهای اجرایی ارایه شد.

به گزارش شاتا ، سرپرست وزارت صنعت ، معدن و تجارت، رفع مشکلات مدیریتی برخی بخش های صنعتی با تاکید بر اصلاح نگرش سیستمی ، استراتژیک و انسجام بخشی بین حوزه‌های مختلف را درسرفصل برنامه های خود معرفی کرده است.

ارتقای اعتماد عمومی به تولید ملی و افزایش بهره وری عوامل تولید ، استقرار صنایع پیشرفته و شرکتهای دانش‌بنیان نیز از دیگر اولویت های رحمانی برای تصدی بر وزارت صنعت،معدن وتجارت در بخش صنعت به شمار می رود.

گفتنی است، رضا رحمانی نماینده سه دوره مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بوده است. در دوره نهم نیز ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت. وی قبل از نمایندگی در مجلس، مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی، مدیرکل بازرسی و مدیرکل اداری مالی استانداری آذربایجان شرقی را عهده‌دار بوده است.

برنامه های پیشنهادی رضارحمانی سرپرست وزارت صنعت،معدن وتجارت در حوزه صنعت به شرح ذیل ارائه شده است:

نوسازی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط

رحمانی در بخشی از برنامه خود با نمایندگان مجلس عهد کرده که سرمایه‌گذاری مستقیم بنگاه‌های خارجی که بیش از 11 درصدبازار محصولات وارداتی یک محصول (کالا یا خدمات) مشخص در کشور را دارا هستند باید عملی شود.

توجه به تولید وتجارت نوین هم به عنوان ابزار افزایش جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری خارجی در برنامه او دیده شده و در این بخش به موضوع نوسازی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط هم اشاره شده است.

از دیگر برنامه های اعلامی این گزینه وزارت صمت در بخش صنعت ، انسجام دهی بین بخشهای تامین (تولید و واردات) و تجارت (واردات و صادرات) مورد هدفگذاری قرار گرفته و به توسعه فناوری تولید، حرکت از مونتاژکاری به نوآوری با تحقیق و توسعه نیز اشاره شده است.

توجه به آمایش سرزمینی در انجام سرمایه گذاری‌های صنعت و حمایت از تولید و توسعه صنایع منتخب از دیگر برنامه های رضا رحمانی است که در کنار حمایت از شرکتهای دانش بنیان مطرح شده است.

حمایت هدفمند تولید ایرانی

گزینه پیشنهادی وزارت صنعت درحوزه تولید که پیش از این هم در ان مسئولیت داشت برنامه مفصلی ارائه کرده است که مهمترین آن، افزایش سهم و نقش بخش خصوصی در فعالیت‌های بخش صنعت و کاهش تصدی گری دولت است.

او افزایش سهم تولیدات با فناوری متوسط و بالا در ارزش افزوده و صادرات صنعتی کشور و توسعه اشتغال پایدار در بخش صنعت را از مسیر بهبود محیط سرمایه‌گذاری و فضای کسب و کار عملی دانسته و وعده کرده است که تقویت بنگاههای تولیدی و ارتقای توان رقابت پذیری بنگاه ها را دنبال کند.

حمایت از تولیدات داخلی بصورت هدفمند با رعایت اصل رقابتی شدن یکی از مهمترین برنامه هایی است که او در سال حمایت از کالای ایرانی در برنامه خود گنجانده است و در عین حال رعایت کامل اصول زیست محیطی در توسعه صنعتی را هم فراموش نکرده است.

استقرار صنایع پیشرفته و شرکتهای دانش‌بنیان

رحمانی توسعه تجارت و تعاملات بین‌المللی با مشارکت بنگاه‌های داخلی و خارجی را یک مسیر مناسب در حوزه صنعت کشور نشان داده و در این راه قول داده که توسعه خوشه ها و شبکه های تولیدی و صادراتی بر محور صنایع پیشران را پیگیری کند.

در بخش مشکلات عمومی کشور که نارضایتی از تولیدات داحل را رقم زده است، رحمانی برنامه «توسعه فناوری تولید، حرکت از مونتاژکاری به نوآوری با تحقیق و توسعه» را ارائه کرده و راهکارش را هم حمایت از استقرار صنایع پیشرفته و شرکتهای دانش‌بنیان دانسته است.

 • او همچنین به گسترش دیپلماسی تجاری برای بستر سازی و حمایت بنگاه ها با اولویت کشورهای منطقه، مسلمان و آسیایی نیز تاکید داشته است.

رحمانی در خصوص توسعه خدمات نرم افزاری صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی کشور هم برنامه کاملی ارائه کرده و از ایجاد و راه اندازی11مرکز کسب وکار، دفاتر کار مجازی و ارائه خدمات مشاورهای فنی، مهندسی و مدیریتی شفاف سازی و اطلاع رسانی کلیه خدمات یاد کرده و اعلام کرده که فعالیت های قابل ارائه به بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در کشور در دستور کار او خواهد بود.

نوسازی فرسوده ها برای بهینه سازی انرژی

او به یکی از مشکلات این حوزه هم اشاره داشته و وعده داده است: اجرای پروژه های ویژه در راستای بهینه سازی مصرف انرژی را مد نظر قرار خواهد داد و در این مسیر طرح نوسازی ناوگان خودرو تجاری سنگین ، حمایت از تولید محصولات کم مصرف و پربازده و اجرای طرح جایگزین ماشین آلات کشاورزی فرسوده را اجرایی خواهد کرد.

برخی اقدامات اجرایی

 • مرور برنامه های وزیر پیشنهادی در بخش صنعت نشان می دهد که اقدامات اجرایی بخش صنعت او به صورت خلاصه در موارد زیر خلاصه می‌شود:
 • بازنگری، تکمیل و بروز رسانی برنامه راهبردی وزارتخانه
 • بازنگری در سیاستهای تجاری و نظام تعرفه ای
 • بروزرسانی و تکمیل فهرست کالایی توانمندسازی ساخت داخل
 • ارائه کلیه خدمات وزارتخانه و سازمانهای تابعه به صورت الکترونیکی
 • شناسایی قوانین و مقررات بازدارنده تولید و پیگیری مراحل اصلاح آنها
 • سنجش و رتبه بندی اعتباری بنگاههای خرد، کوچک و متوسط
 • طرح بروز رسانی ظرفیت های تولید و روز آمدی آمار و اطلاعات بخش
 • توسعه شبکه یکپارچه اطلاعاتی ( دسترسی عموم ذینفعان به اطلاعات و درگاه های اطلاع رسانی)
 • تکمیل و راه اندازی سامانه رهگیری و ردیابی الکترونیکی کالا
 • ارائه تسهیلات کارآفرینی به بنگاههای کوچک و متوسط با نرخ ترجیهی
 • اجرای طرحهای سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی از طریق سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
 • ایجاد شبکه واحد اطلاع رسانی استانی و ملی به منظور حمایت از سرمایه گذاران
 • پیگیری حقوق ملاکیت صنعتی
 • حمایت ازشکل گیری انجمن های تخصصی مراکز پژوهش بخش صنعت

|

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.1665539741516
Query time: 3.398136138916