1400/07/25  
 
شنبه, ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۱:۲۹ ۲۳۹
چچ
تشدید نظارت بر فعالیت کسب و کارها در فضای مجازی

با راه اندازی سامانه پایشگر هوشمند انجام شد؛

تشدید نظارت بر فعالیت کسب و کارها در فضای مجازی

با گذشت چند ماه از توسعه و اجرای پایشگر هوشمند، پیشرفت چشمگیری در شناسایی تخلفات کسب و کارها در فضای مجازی انجام شده است به طوری که با پایش ۵۰ هزار کسب و کار اینترنتی در سه سناریوی تخلف از جمله، ارائه کالا و خدمات ممنوعه، جعل لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه‌ های پرداخت فعال در کسب و کارهای بدون مجوز فعالیت، دو هزار کسب و کار مشکوک به تخلف شناسایی شدند.

به گزارش شاتا، کسب و کارهای مشکوک به تخلف توسط دستگاه‌ های عضو کمیته نظارت بر کسب‏ و کارهای اینترنتی مورد بررسی قرار گرفته‌ است و سپس اخطارهای نظارتی لازم به کسب‏ و کارهای مظنون ارسال شده و در مهلت مقرر مجدداً بررسی می‏ شوند و در نهایت، در صورت عدم رفع مشکل، تعدادی از کسب و کارها به عنوان متخلف قطعی تعیین می ‏گردند.

گفتنی است که به طور خاص در حوزه جعل لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی، که جعل یک مجوز و یک نشان دولتی محسوب می ‏شود مصداق مجرمانه داشته و باید برخورد قضایی انجام شود.

همچنین در فاز اول پایش این سناریو، در حدود ۳۰ هزار کسب و کار که فاقد نماد اعتماد الکترونیکی معتبر توسط خزشگرهای هوشمند بودند نیز مورد بررسی قرار گرفتند که ۲۰۰ کسب و کار لوگوی نماد را جعل کرده بودند و با بررسی دستگاه ‌های نظارتی حدود ۸۵ درصد از متخلفان، این تخلف را اصلاح و اعلام ناآگاهی از ابعاد اقدام صورت‏ گرفته کردند و فقط ۱۵ درصد کسب و کارها که حدود ۳۰ کسب و کار از ۲۰۰ کسب و کار متخلف بودند همچنان متخلف شناخته شده اند.

در این راستا مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از طریق ارتباط سیستمی با سامانه رصد کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه که متعلق به دادستانی کل کشور می‏ باشد، ۳۰ کسب و کار متخلف را که مرتکب جعل نشان دولتی شده بودند به کارگروه مذکور معرفی کرد و کارگروه مذکور پس از طی روال قانونی، مجازات مربوطه از جمله فیلتر نمودن سایت مربوطه را به اجرا گذاشت.

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در راستای حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان تجارت الکترونیکی، پایشگر هوشمند را راه‌ اندازی و توسعه آن را تا بالاترین سطوح بلوغ سناریوهای تخلفات ادامه می‌ دهد تا ضمن تقویت اعتماد به فضای تجارت الکترونیکی، حقوق خریداران اینترنتی را نیز حفاظت کند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.2000106175741
Query time: 1.4291189511617