1400/07/05  
 
چهارشنبه, ۱۶ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۵ ۵۲
چچ
سهم 1.6 درصدی سیستان و بلوچستان از تجارت کشور/ صادرات کالا از جنوب شرق کشور ۲۰ درصد افزایش یافت

سهم 1.6 درصدی سیستان و بلوچستان از تجارت کشور/ صادرات کالا از جنوب شرق کشور ۲۰ درصد افزایش یافت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در نشست خبری با اصحاب رسانه از سهم 1.6 درصدی سیستان و بلوچستان از تجارت کشور خبر داد.

به گزارش شاتا، داود شهرکی با بیان این مطلب، افزود: یکهزار و هشتاد واحد تولیدی معتبر با اشتغال 225 هزار نفری در سیستان و بلوچستان مشغول فعالیت هستند، سهم ما از کشور در این بخش 1.3 درصد و از جمله مهم ترین محصولات تولیدی می توان به سیمان، کنسانتره مس، کنسرو ماهی، سموم آفات، مصالح ساختمانی و محصولات غذایی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این استان 380 مجوز معدنی صادر شده و قریب هفت هزار نفر در این حوزه فعال هستند، میزان استخراج سالیانه ما از این منابع 24 میلیون تن است که مس، طلا، آنتیموان، منگنز، سنگ های آهن و تزیینی مهم ترین مواد استخراجی در این خطه محسوب می شود.

این مقام مسئول، سهم سیستان و بلوچستان در حوزه معادن را در کشور 3 درصد اعلام و اذعان کرد: این استان با حدود یک میلیون تن ذخیره منیزیت و 50 میلیون تن ذخایر شناسایی شده تیتانیوم رتبه دوم ایران را به خود اختصاص داده، در حوزه معادن طلا با 13 تن مواد شناسایی جزو پنج استان است و از نظر ذخایر آنتیموان با 260 هزار تن در جایگاه اول کشور قرار دارد.

وی گفت: در شش ماه اول امسال با صدور 427 مورد جواز تاسیس برای متقاضیان، میل به سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان 24 درصد افزایش یافته است، همچنین طی این مدت 33 پروانه صنعتی، 9 پروانه معدنی و حدود چهار هزار پروانه کسب در این استان صادر شده است.

شهرکی در ادامه از صدور 36 پروانه اکتشاف به مساحت 700 کیلومتر در این خطه توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: همچنین در حوزه تجارت 46 هزار واحد صنفی در سیستان و بلوچستان داریم که سهم این خطه در کشور 1.6 درصد است، 338 کارت اعتباری معتبر و 30 هزار کارت مرزنشینی برای مرزنشیان این استان صادر شده است.

وی از صدور 300 کارت پیله بری معتبر در سیستان و بلوچستان خبر داد و اذعان کرد: حدود 6 هزار و 500 بافنده فرش شناسایی شده در این استان فعال هستند.

پرداخت 200 میلیارد تومان تسهیلات در زمینه اشتغال

رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدام های صورت گرفته در حوزه پرداخت تسهیلات بیان کرد: آنچه که در سه مسیر اشتغال فراگیر، اعتبارات روستایی و عشایری از طریق بند تبصره 18 پرداخت شده، 200 میلیارد تومان تسهیلات بوده است که پیش بینی اشتغال قریب به سه هزار نفر را در قالب اجرای طرح هایی که تسهیلات گرفته اند، هدف گذاری کرده ایم.

وی ارزش کالاهای از سیستان و بلوچستان در سال 98، هزار و یکصد میلیون دلار اعلام و تصریح کرد: فقط در شش ماه اول امسال بالغ بر 680 میلیون دلار از این خطه صادر شده است که رشد 20 درصدی را نسبت به مشابه سال گذشته نشان می دهد.

این مقام مسئول با بیان این که از این میزان 327 میلیون دلار به پاکستان و 347 میلیون دلار به افغانستان صادر شده است، گفت: میزان واردات محصول به سیستان و بلوچستان نسبت به صادرات کمتر است، به گونه ای که از پاکستان 35 میلیون تن و از افغانستان کمتر از یک میلیون تن کالا وارد شده است که برنامه داریم سهممان را در واردات کالاهای ضروری کشور افزایش دهیم.

وی با اشاره به اقدام های انجام شده در حوزه بازرسی گفت: در شش ماه اول سال ۹۸ حدود ۸۲ هزار و در مدت مشابه امسال ۹۸ هزار بازرسی از واحدهای صنفی سیستان و بلوچستان انجام و در این راستا چهار هزار پرونده به ارزش 50 میلیارد تومان تشکیل شده است که انتظار می رود اصحاب رسانه در این باره همکاری داشته باشند.

شهرکی اضافه کرد: حدود چهار هزار مورد تماس با سامانه 124 برقرار و شکایات مردمی ارجاع شد، افزود: با توجه به این مهم نظارت ها هدفمندتر است و به گزارش های مورد به موقع پاسخ داده شد.

وی ادامه داد: در خصوص رفع موانع تولید کارگروه های متعددی تشکیل و جلساتی برگزار شده، که بخشی از این موانع رفع شده و قسمتی در دست بررسی است.

شهرکی گفت: با توجه به این که امسال مردم بیشتر درگیر افزایش قیمت ها و توزیع کالای اساسی بودند، ۳۲ جلسه کارگروه جهت تنظیم بازار در استان برگزار و تصمیم هایی در خصوص ساماندهی بازار و کنترل قیمت ها گرفته شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.3345999717712
Query time: 1.5889797210693