1400/07/25  
 
پنجشنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۲۳ ۲۴۰
چچ
اشتغال ۵۰ هزار نفر در استان گلستان به هنر صنعت قالی‌بافی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان خبر داد :

اشتغال ۵۰ هزار نفر در استان گلستان به هنر صنعت قالی‌بافی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت: هم اکنون ۵۰ هزار نفر در استان گلستان به هنر صنعت قالی‌بافی اشتغال دارند و ۴۳ کارگاه فرش‌بافی متمرکز و غیرمتمرکز نیز در این استان شمالی فعال است.

به گزارش شاتا، حسین طلوعیان افزود: استان گلستان از دیرباز مهد تولید صنایع دستی از جمله فرش دستباف ترکمن بوده که نقوش این فرش اصیل، ذهنی یا حفظی بافت است و زنان ترکمن در تولید این دستبافت، آداب، رسوم و فرهنگ قوم خویش را با رنگ‌های دلخواه بر روی تار قالی گره می‌زنند تا تابلویی زیبا و مانا پیش‌روی بینندگان قرار دهند.

وی تصریح کرد: زنان و دختران ترکمن به فرشبافی نه برای تفریح بلکه حرفه‌ای برای گذران زندگی می‌نگرند هرچند که این روزها به‌دلیل تحریم و گرانی مواد اولیه ادامه این هنر برای نسل حاضر با مشکلاتی روبرو شده اما بازهم با تمام ناملایمات، این هنر ظریف ترکمن سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر درحال انتقال است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، ادامه داد: فرش‌های ترکمن در اندازه‌های بین یک تا ۱۲ متر مربع و در رنگ‌های قرمز لاکی، آبی سرمه‌ای، سبز پررنگ، سفید و بژ بافته می‌شود، رنگ‌هایی که اینک به فرش دستباف ترکمن اضافه شده شامل طوسی، دارچینی، عبایی، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای تیره، طلایی، نخودی و آبی آسمانی است.

طلوعیان با یادآوری اینکه در سال ۱۳۹۴ برند فرش ترکمن گلستان ثبت جهانی شد، افزود: علاوه بر این اقدام که به ارتقای جایگاه این هنر کمک کرد، تعیین و اختصاص کد استاندارد فرش ترکمن برای درج در سامانه آموزشی فنی و حرفه‌ای کشور از دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید بود.

به گفته وی، بافندگان استان گلستان در طول هشت سال گذشته ۵۳۷ هزار و ۹۳۰ متر مربع فرش دستباف به وزن ۲ هزار و ۱۱۰ تن تولید کردند که تاکنون ۱۸۴ هزار و ۹۱۸ متر مربع آن به ارزش ۳ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۵۲۴ دلار به کشورهای مختلف صادر شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.6555846532186
Query time: 1.9331081708272