1400/07/05  
 
جمعه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۱۴ ۱۵۹
چچ
افزایش مقاصد صادراتی استان گلستان به ۳۵ کشور

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان اعلام کرد :

افزایش مقاصد صادراتی استان گلستان به ۳۵ کشور

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان گفت : در سال ۱۳۹۲ صادرات استان گلستان به ۱۹ کشور انجام می‌شد اما تعداد مقاصد صادراتی این استان شمالی در حال حاضر به ۳۵ کشور رسیده است .

به گزارش شاتا ، حسین طلوعیان افزود: در سال ۱۳۹۲ صادرات استان گلستان به ۱۹ کشور انجام می‌شد اما تعداد مقاصد صادراتی این استان شمالی در حال حاضر به ۳۵ کشور رسیده و با وجود تمامی موانع در مسیر صادرات، تعداد اقلام صادراتی آن نیز از ۴۰۵ قلم در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم به ۴۱۹ قلم پیش از شیوع ویروس کرونا در اسفند سال ۹۸ افزایش یافت.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال گذشته ۲ میلیارد دلار کالا به وزن چهار میلیون تن از طریق گمرکات گلستان صادر شده که عمده این کالاها به ترتیب پنیر، پلی استایرن، رب گوجه، لوله آهنی، تخته فشرده، ید، میلگرد، سیمان، پریفرم، رنگ، قطعات سوله، شوینده، تخم مرغ، سیب زمینی و خوراک آبزیان و به کشورهای مختلف از جمله عراق، قزاقستان، ترکمنستان، افغانستان، بلغارستان، رومانی، ازبکستان، روسیه، پاکستان و امارات بوده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان بیان کرد: استان گلستان از شمال با کشور ترکمنستان و دریای خزر، از شرق با خراسان شمالی، از غرب با مازندران و از جنوب با سمنان همسایه است و اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی گلستان در بخش داشلی برون شهرستان گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است که پایانه‌های صادراتی گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی در گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین‌المللی گرگان زیر مجموعه آن بحساب می‌آیند.

طلوعیان افزود: در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان گلستان اضافه شد.

وی گفت : با شیوع کرونا ترکمنستان مرز خود با ایران را در اینچه برون گلستان بست که با رایزنی‌های صورت گرفته از تیرماه پارسال مرز ریلی دوباره فعالبت خود را آغاز کرد اما همچنان مرز زمینی اینچه برون از طرف پاکستان بر روی کالا و مسافر ایرانی بسته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان ، شرایط سخت نقل و انتقالات ارزی، تسویه نشدن بدهی ایران به ترکمنستان، نامناسب بودن جاده‌های ترانزیتی، اجرا نشدن تفاهم‌نامه‌های قبلی، همکاری نکردن مستمر این کشور همسایه در تامین واگن‌های امدادی و مخالفت آن با راه اندازی بازارچه مشترک در مرز اینچه برون از جمله مشکلات حوزه صادرات این استان دانست.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.7504679361979
Query time: 1.9893287022909