1400/05/06  
 
چهارشنبه, ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۴ ۶۳
چچ
واردات کشور هشت میلیارد دلار کاهش یافته است/ شاخص‌های تأمین آب و برق در شهرک‌های صنعتی نسبت به پارسال افزایش پیدا کرد

معاون وزیر صمت در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرستان دلیجان عنوان کرد:

واردات کشور هشت میلیارد دلار کاهش یافته است/ شاخص‌های تأمین آب و برق در شهرک‌های صنعتی نسبت به پارسال افزایش پیدا کرد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از کاهش هشت میلیارد دلاری واردات به کشور خبر داد و گفت: صنعتگران و فعالان اقتصادی توانستند نیازهای کشور در حوزه صنایع و معادن را تولید کنند.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان با بیان این مطلب در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی شهرستان دلیجان افزود: در دو سال گذشته اتفاقات خوبی افتاده و صنعت رو به رشد است و واحدهای صنعتی و کارگاهی بسیاری در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: ما در مسیر افزایش تولید دو وظیفه مهم برعهده داریم که تأمین زیرساخت‌ها برای ایجاد شهرک‌ها و نواحی صنعتی و آماده سازی مکان مناسب برای فعالیت فعالان اقتصادی یکی از این وظایف است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط وظیفه دیگر این سازمان است و در هر دو مسیر تلاش‌هایی انجام می‌شود و شاخص‌ها در حوزه آب و برق نسبت به پارسال افزایش پیدا کرده است.

رسولیان آب را نیاز ضروری امروز جامعه بیان کرد و یادآور شد: وزیر صنعت، معدن و تجارت که متولی صنعت است شخصاً به این حوزه ورود پیدا کرده و به دنبال انتقال آب از خلیج فارس به کویر مرکزی ایران برای استفاده صنایع بدون حمایت مالی دولت و توسط بنگاه‌های اقتصادی بزرگ است که سبب خشنودی مقام معظم رهبری شد.

وی با اشاره به بهره برداری از تصفیه خانه دوم شهرک صنعتی دلیجان با ظرفیت تصفیه یک هزار و ۵۰۰ مترمکعب اظهار داشت: این تصفیه خانه آب را به فضای سبز برمی‌گرداند و برای پساب صنعتی سراسر کشور برنامه‌ریزی شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که قطعی برق، بنگاه‌های اقتصادی را اذیت و به آن‌ها خسارت وارد می‌کند، تأکید کرد: در زمان تحریم و عدم فروش نفت که صنایعی نظیر پتروشیمی و فولاد نیازهای کشور را تأمین می‌کنند، نباید قطعی برق باعث خسارت آن‌ها شود.

رسولیان گفت: راه اندازی شهرک صنعتی ۲ هزار هکتاری در شهرستان دلیجان با ۵۳ هزار نفر جمعیت قابل تحسین است.

وی با اشاره به این‌که به دنبال ایجاد شهرک‌های صنعتی بزرگ در کشور هستیم، افزود: اگر مسئولان استان‌ها زمین مناسب در اختیار ما قرار دهند، هزینه ایجاد زیرساخت‌ها ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعتبار مورد نیاز برای تأمین زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی را ۱۲۰ میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: منابع مالی دولت محدود و نزدیک به صفر است.

رسولیان ادامه داد: کل درآمدهای ما در سال گذشته به ۳ هزار میلیارد تومان نمی‌رسد و اگر این زیرساخت‌ها فراهم نشود، صنعتگران با مشکل مواجه می‌شوند.

وی تصریح کرد: برخلاف خدمات گسترده انقلاب اسلامی در روستاها، بسیاری از مردم این مناطق در حاشیه شهرها ساکن شدند. از این رو به منظور توسعه مناطق روستایی باید از توان شرکت‌های بزرگ اقتصادی برای توانمند سازی مردم استفاده شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: با احیاء مسئولیت اجتماعی بنگاه‌‌های اقتصادی، این اقدام بزرگ در "قلعه گنج" که از محروم ترین نقاط کشور است، انجام شد و رهبر معظم انقلاب نیز بارها از آن به‌عنوان مدل موفق اقتصاد مقاومتی نام بردند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: واحدهای صنعتی این شهرستان توانستند تحریم‌های ظالمانه دشمنان نظام را بی اثر کنند و فعالیت‌های تولیدی در کشور باید روان سازی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی افزود: کاغذ بازی پیچیده اداری، آب شرب و قیمت زمین مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی دلیجان است.

وی اضافه کرد: ۶۰ درصد عایق‌های رطوبتی کشور در شهرک صنعتی دلیجان تولید می‌شود و با توجه به واحدهای تولیدی که در این شهرک فعالیت دارند، ایجاد ناوگان آتش نشانی ضروری است.

بهره برداری از فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی دلیجان و بازدید از یک واحد تولیدی الیاف از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به شهرستان دلیجان است.

شهرستان دلیجان به مرکزیت دلیجان با ۵۰ هزار نفر جمعیت در جنوب استان مرکزی واقع و از شمال به قم، از جنوب به استان اصفهان، از شرق به کاشان و از غرب به شهرستان محلات محدود شده است.

این شهرستان که نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع وسعت دارد و در کنار راه‌های مواصلاتی چند استان کشور واقع شده، دارای دو شهر دلیجان و نراق، یک بخش به نام مرکزی، چهار دهستان و ۱۰۰ آبادی دارای سکنه‌ است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.3241907755534
Query time: 1.4204257329305