1400/08/03  
 
چهارشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۴:۲۷ ۱۲۰
چچ
راه اندازی سامانه تسهیل در خراسان رضوی از تیرماه 1400

راه اندازی سامانه تسهیل در خراسان رضوی از تیرماه 1400

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از راه اندازی سامانه تسهیل در استان از تیرماه 1400 خبر داد.

به گزارش شاتا، جواد خزاعی در نشست خبری به مناسبت گرامی داشت روز ملی صنعت و معدن که در این سازمان برگزار شد اظهارداشت: راه اندازی این سامانه موجب تسهیل فرآیندها و الکترونیکی شدن آنها می شود و امیدواریم در 6 ماهه اول امسال امور مربوط به کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید به صورت بدون کاغذ و الکترونیک انجام شده و قابل رصد و پیگیری شود.

وی با تبریک روز ملی صنعت و معدن به همه دست اندرکاران این بخش اظهارداشت: بزرگداشت این روز در واقع پاسداشت ارزش ها و جایگاه صنعتگران و معدنکاران در اقتصاد کشور است.

در این جلسه، ابراهیم ناصری، معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز اظهارداشت: یکی از اهداف سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت، راه اندازی واحدهای تعطیل است و در این راستا در سال گذشته 122 واحد تعطیل در استان به چرخه تولید بازگشتند.

وی افزود: صرفه جویی اقتصادی از محل ساخت داخل، از سوی وزارت صمت 134 میلیون دلار برای خراسان رضوی هدفگذاری شده بود که ما 140 میلیون دلار را در سال گذشته شناسایی کردیم و برای سال 1400 نیز 150 میلیون دلار هدفگذاری شده است که تا امروز 50 میلیون دلار شناسایی کردیم که مبادرت به ساخت داخل کردند.

ناصری گفت: در خراسان رضوی 5400 پروانه صنعتی داریم که 671 واحد معادل 12.5 درصد، تعطیل هستند و شناسایی دقیق واحدهای تعطیل را با کمک خانه صنعت، معدن و تجارت آغاز کرده ایم که تا کنون 545 واحد شناسایی شده اند.

وی با اشاره به رشد تولید بسیاری از صنایع استان در سال گذشته اظهارداشت: این رشد تولید بویژه در بخش صنایع فلزی و لوازم خانگی بیشتر از ظرفیت اسمی واحدها بوده است.

وی گفت: قبل از شروع کرونا در استان خراسان رضوی دو واحد تولیدی ماسک با ظرفیت تولید 100 هزار عدد در روز و با 50 درصد ظرفیت فعالیت می کردند که با پیگیریهای انجام گرفته بعد از شیوع کرونا هم اینک 29 واحد تولیدی با ظرفیت تولید روزانه 2 میلیون عدد ماسک در اسنان داریم که مازاد بر نیاز استان است و تولیدکنندگان به دنبال صادرات آن هستند.

ناصری تصریح کرد: قبل از کرونا 11 واحد تولیدی مواد ضدعفونی کننده و ژل دست داشتیم اما بعد از کرونا هم واحدهای موجود افزایش ظرفیت داده اند و هم واحدهای شوینده و عطر و ادکلون، با تغییرات جزئی در خط تولیدشان مبادرت به تولید این مواد کردند و در حال حاضر 25 واحد تولیدی در این زمینه فعال هستند که درخواست صادرات محصولشان را دارند، همچنین قبل از شیوع کرونا، دو واحد تولید الکل با ظرفیت تولید 15 هزار لیتر داشتیم که بعد از شیوع کرونا ظرفیت تولیدشان 20 هزار لیتر افزایش یافته و این واحدهای موجود طرح توسعه دارند که بزودی ظرفیت تولیدشان به 40 هزار لیتر در روز می رسد.

معاون امور صنایع سازمان اظهارداشت: در زمینه تولید ملت بلون نیز، در گذشته یک واحد تولیدی در شهرهمدان داشتیم اما هم اکنون 4 واحد تولیدی ملت بلون داریم که نیاز به این پارچه را رفع نموده اند، همچنین در زمینه تسهیلات صندوق شکوفایی برای واحدهایی که در ارتباط با کرونا تولیداتی دارند، 64 میلیارد ریال تسهیلاتی اخذ نموده ایم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه اظهارداشت: در حاضر 1162 معدن در استان داریم که 11 هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند و استخراج اسمی معادن استان حدود 40 میلیون تن در سال است و 31 میلیون تن نیز تولیدات معدنی در سال داریم.

محمد توکلی افزود: میزان ذخایر معدنی کل استان 2 میلیارد و 800 میلیون تن است و از لحاظ استخراج برخی مواد معدنی مانند فیروزه، در کشور برند هستیم ، همچنین نیمی از ذخایر سنگ آهن کشور در استان خراسان رضوی و در شهرستانهای خواف و تایباد است و از نظر کرومیت و مس هم جایگاه خوبی در کشور داریم.

وی با اشاره به انجام کار مطالعاتی در خصوص عملکرد کشورهای پیشرفته در زمینه فعال شدن معادن و بومی سازی آن راهکارها اظهارداشت: طی یک سال گذشته با نظر استاندار خراسان رضوی به عنوان رئیس شورای معادن استان، سه هدف ما محقق شده است که یکی از موارد این بود که با توجه به اینکه اکتشاف زیرسطحی در داخل استان انجام نشده بود، از استاندار درخواست نمودیم که اجازه پهنه بندی را در استان به ما بدهند و در حال حاضر هفت پهنه معدنی استان را که حدود 67 هزار کیلومترمربع است تعیین تکلیف کرده ایم، که از لحاظ شناسایی ذخایر مس و آهن، تقریبا نیمی از استان تعیین تکلیف شده است ودو پهنه دیگر در استان داریم که تعیین تکلیف نشده و در دست اقدام است.

توکلی افزود: از این 7 پهنه که تعیین تکلیف شده ، 77 تارگت معدنی به ما معرفی شده است که قدم خوبی در راستای اکتشافات سیستماتیک و اکتشافات علمی بوده و درخواست ما از استاندار، اجازه تعیین تکلیف تمام پهنه های معدنی استان است.

وی تصریح کرد: سه پهنه اکتشافی دیگر را هم در دست اقدام داریم که یک پهنه در صالح آباد قراردارد که در مزایده عمومی سازمان قرار داده شده است و یک پهنه در منطقه جغتای به شرکت ملی مس ایران یک پهنه در منطقه بردسکن و گناباد به شرکت صنعتی و معدنی چادرملو قرار است واگذار نماییم.

توکل گفت: درخواست دیگر ما از رئیس شورای معادن استان این بود که معادن به افرادی که دارای صلاحیت مالی و فنی هستند واگذار شود و به خاطر مشکلات قانونی که داشتیم، راهکار اصلی آن برگزاری مزایده عمومی بود که با همت استاندار این مشکل رفع شد و در بهمن ماه سال گذشه مزایده بزرگ برگزار شد و امسال هم به دستور وزیر صمت در مزایده کشوری خرداد ماه 348 معدن شامل گواهینامه کشف و پروانه اکتشاف و پروانه بهره برداری در مزایده ما قرار گرفت که 5 تیرماه 1400 آخرین مهلت ارایه پیشنهادات بود که اولین جلسه مزایده را با حضور 259 نفر شرکت کننده برگزار نمودیم.

وی افزود: در بحث معادن یکی از مشکلات اصلی، فرسودگی ماشین آلات معادن است که راهکار ما آزادسازی واردات ماشین آلات دسته دوم تا 10 سال ساخت بود که با پیگیریهای انجام شده مجوز آن صادر شد و همه بهره برداران می توانند از محل ارز اشخاص یا ارز حاصل از صادرات، ماشین آلات دست دوم را وارد کنند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.5186087290446
Query time: 3.7376133600871