1400/07/01  
 
دوشنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۲ ۱۱۲
چچ
نواحی صنعتی فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی روستاهاست/ تولید کنندگان با کار جهادی خود رشد صنعتی کشور را در شرایط سخت تحریم فراهم کردند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خلخال عنوان کرد:

نواحی صنعتی فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی روستاهاست/ تولید کنندگان با کار جهادی خود رشد صنعتی کشور را در شرایط سخت تحریم فراهم کردند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با هدف توسعه و رونق اشتغال در مناطق روستایی، نواحی صنعتی در روستاهای محروم کشور ایجاد می‌شود.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان در جریان سفر به شهرستان خلخال و بازدید ازعملیات اجرایی احداث نواحی صنعتی گزاز و هشجین که به دعوت نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، با بیان این مطلب در جمع مردم روستاهای گزاز و نیاخرم افزود: نواحی صنعتی فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی روستاهاست و در ایجاد یک ناحیه صنعتی باید علاوه بر توانمند سازی روستاییان، به ظرفیت آن منطقه نیز توجه شود.

وی اضافه کرد: باید دیدگاه‌ها نسبت به توسعه روستایی بر اساس توانمند سازی و رونق تولید و اشتغال تعدیل شود تا شاهد توسعه همه جانبه در روستاها باشیم.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: ایجاد نواحی صنعتی در مناطق روستایی، علاوه بر تولید رفاه و اشتغال در آن منطقه منجر به تحول اقتصادی و صنعتی شدن نیز خواهد شد.

رسولیان با بیان این‌که بیش از یک میلیون نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مشغول به ‌کار هستند، اظهار داشت: در حال حاضر ۴۸ هزار واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مشغول به فعالیت هستند و این ظرفیت تولید باعث اشتغال غیرمستقیم چهار تا پنج میلیون نفر و ارتزاق نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از شهرک‌های صنعتی شده است.

وی با اشاره به نقش مؤثر تولید کنندگان در شرایط تحریم و کرونا افزود: یک بخش مهم از رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران همین واحدهای تولیدی بودند که توانستند با کار جهادی خود نیازهای کشور را در عرصه‌های مختلف برآورده و رشد صنعتی کشور را در این شرایط سخت فراهم سازند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به هزینه‌های هنگفت آماده‌ سازی زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی نیز اشاره و اضافه کرد: در حال حاضر آماده‌ سازی هر مترمربع زمین صنعتی بدون محاسبه قیمت زمین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده و به این دلیل استفاده از اراضی ملی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی مورد تأکید قرار گرفته است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با تأکید بر پیگیری مطالبات به‌حق مردم روستاهای گزاز و نیاخرم، تحقق وعده‌های مسئولان و رضایتمندی مردم را شرط اساسی خدمت در نظام اسلامی عنوان کرد.

سید غنی نظری از تشکیل کارگروهی در هفته آینده با حضور نمایندگانی از حوزه حقوقی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، استانداری، فرمانداری، دادگستری و سه نفر از کشاورزان در خلخال خبر داد که در طی آن، مشکل تملک اراضی اهالی روستاهای گزاز و نیاخرم برای احداث ناحیه صنعتی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

راه اندازی نواحی صنعتی گزار و هشجین خلخال در آینده نزدیک

در ادامه این نشست نیز مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اردبیل گفت: عملیات اجرایی زیرساخت‌های مورد نیاز ناحیه صنعتی گزار خلخال، از جمله خیابان ‌کشی، انرژی‌ رسانی و سایر امور با اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه با پیشرفت فیزیکی قابل قبولی درحال اجراست.

محمد اهلی با بیان این‌که فاز اول این ناحیه صنعتی در مساحت ۳۰ هکتار اجرا می‌شود، افزود: با همکاری اهالی روستای گزاز و همچنین مسئولان دستگاه قضایی شهرستان خلخال، مشکل دریافت سند مالکیت زمین این شهرک مرتفع و زمینه برای شتاب بخشی به اجرای پروژه‌های زیرساختی این منطقه فراهم شده است.

وی از راه‌ اندازی ناحیه صنعتی هشجین خلخال در آینده نزدیک نیز خبر داد و اضافه کرد: این ناحیه به تصویب سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران رسیده و با توجه به اعلام آمادگی سرمایه‌ گذار بخش خصوصی برای راه ‌اندازی آن، ناحیه صنعتی هشجین مرکز بخش خورش ‌رستم خلخال با هدف ایجاد صنایع غذایی و کانی غیرفلزی آغاز به کار می‌کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اردبیل یکی دیگر از مشکلات شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان را کمبود زمین برای سرمایه‌ گذاران جدید طرح‌های سرمایه ‌گذاری اقتصادی و اشتغالزا دانست و ادامه داد: امسال برنامه‌ریزی برای تملک حدود ۵۰۰ هکتار زمین برای ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی در استان هدف‌ گذاری شده است تا زمین مورد نیاز سرمایه‌ گذاران تأمین شود.

اهلی مساحت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل را ۱۴۰۰ هکتار اعلام و اظهار امیداواری کرد با همکاری و مساعدت نهادهای مربوطه، تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی دولتی و خصوصی این استان به بیش از ۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی افزایش پیدا کند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان خلخال، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استانی و شهرستانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را در سفر یک روزه به شهرستان خلخال همراهی می‌کردند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 1.9058219591777
Query time: 1.2177267074585