1400/08/05  
 
جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۲۵ ۱۱۹
چچ
بهره مندی بیش از 64 هزار نفر از مرزنشینان کردستان از تخفیف سو گمرکی/ واردات کالا به ارزش ۲۹ میلیون دلار از بازارچه‌های موقت مرزی استان

بهره مندی بیش از 64 هزار نفر از مرزنشینان کردستان از تخفیف سو گمرکی/ واردات کالا به ارزش ۲۹ میلیون دلار از بازارچه‌های موقت مرزی استان

رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان گفت: در مجموع ۲۹ میلیون دلار میزان ارزش کالای وارداتی از محل بازارچه های غیر رسمی موقت مرزی مربوط به این سه بازارچه استان است، یادآور شد: در نتیجه ۴۴۳ میلیارد ریال تخفیف سود گمرکی به ۶۴ هزار و ۱۶۴ نفر از مرزنشینان استان تعلق گرفته است

به گزارش شاتا، محمد دره­ وزمی در پنجمین جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی و دومین کارگروه توسعه صادرات استان کردستان عنوان کرد: از سال گذشته بازارچه‌های موقت مرزی فعال و طرح ساماندهی درآن به اجرا درآمد، اظهار داشت: طی سال گذشته ۲ میلیون و ۴۳۶ هزار دلار کالا در سه بازارچه سیرانبند بانه، مله خورد سروآباد و خانم شیخان مریوان وارد شد.
وی افزود: در نتیجه واردات این میزان کالا چهار هزار و ۹۳۷ نفر مرزنشین ۳۴ میلیارد و ۴۷۴ میلیون ریال تخفیف سود بازرگانی دریافت کردند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: طی چهار ماهه نخست امسال هم ۲۶ میلیون و ۵۳۱ هزار دلار کالا از این بازارچه‌ها وارد شده که ۵۹ هزار و ۲۲۷ نفر از مرزنشینان استان ۴۰۸ میلیارد و ۸۲۴ میلیون و ۹۱۹ هزار ریال از تخفیف سود بازرگانی بهره‌مند شدند.
دره وزمی با اعلام اینکه در مجموع ۲۹ میلیون دلار میزان ارزش کالای وارداتی از این سه بازارچه موقت مرزی استان است، یادآور شد: در نتیجه ۴۴۳ میلیارد ریال تخفیف سود گمرکی به ۶۴ هزار و ۱۶۴ نفر از مرزنشینان استان تعلق گرفته است.
مدیرکل گمرکات کردستان هم در این جلسه با اشاره به اینکه نقش تجارت خارجی برکسی پوشیده نیست، اظهار داشت: تنها راه عرضه و وارد کردن ارز به کشور صادرات است لذا نگاه به مرز هم باید افزایش صادرات باشد.
خلیل حیدری با بیان اینکه افزایش صادرات تقویت امنیت ملی را هم به دنبال دارد، افزود: سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا تنها مرزهای فعال کشور با عراق، مرزهای باشماق مریوان و پرویزخان کرمانشاه بود.
وی یادآور شد: طی چهار ماهه امسال ۵۵۰ میلیون دلار از مرزهای استان کالا به خارج از کشور صادر شده که قسمت اعظم آن مربوط به مرز باشماق بوده است.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 3.260946114858
Query time: 2.3832314809163