1400/08/05  
 
شنبه, ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۲۶ ۱۰۳
چچ
فعال‌سازی ۸۹ واحد تولیدی تا پایان امسال در چهارمحال و بختیاری

فعال‌سازی ۸۹ واحد تولیدی تا پایان امسال در چهارمحال و بختیاری

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: امسال۸۹ واحدتولیدی تعطیل شده در استان شناسایی شده و فعال‌سازی این واحدها در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش شاتا، محمدکاظم منزوی ضمن اعلام این خبر گفت: بنا بر دستور رییس‌جمهور، پایش واحدهای تولیدی استان در دستور کار قرار گرفته است و بر اساس آن ۸۹ واحد تعطیل شده با قابلیت راه‌اندازی مجدد، شناسایی شده است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری فعال‌سازی واحدهای تعطیل شده را اقدام سخت و زمانبری اعلام کرد و گفت: بسیاری از این واحدها به سبب مشکلاتی نظیر بدهی مالیاتی و بیمه‌ای و معوقات بانکی به تعلیق درآمده‌ است که برای رفع هر یک از این مشکلات باید در چارچوب ضوابط و مقررات هر یک از این ارگان‌ها، وارد عمل شد که در همین خصوص خلاء قوانین احیای واحدهای تولیدی به شدت احساس می‌شود.
منزوی تصریح کرد: درحالی که می‌توان واحدهای تولیدی تعطیل شده را ظرف کمتر از یک ماه به چرخه تولید بازگرداند اما نبود قوانین شفاف و مشخص در خصوص احیای واحدها سبب شده تا در برخی موارد فعال‌سازی این واحدها بیشتر از یک سال به طول بیانجامد.
معاون امورصنایع سازمان صنعت،معدن وتجارت چهارمحال وبختیاری، تعداد واحدهای تولیدی فعال در استان را ۹۲۰ واحد اعلام کرد و گفت:۸۰ درصداین واحدها با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود فعال هستند و تنها۲۰ درصد واحدها با ظرفیت بالای ۵۰ درصد فعالیت دارند.
منزوی درپاسخ به این سوال که چرا ۸۰ درصد واحدهای تولیدی استان کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت اسمی خود فعالیت دارند،گفت: مهمترین علت این وضعیت دورنما و تکانه‌های اقتصادی موجود در بازاراست، درواقع هر زمان که بخشنامه‌ها پیام مثبتی به تولیدکننده متبادر کند، واحدها با ظرفیت بالایی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و هرگاه چالش‌هایی نظیر موانع گمرکی سر راه تولیدکنندگان قرار گیرد، ظرفیت واحدهای تولیدی کاهش پیدا می‌کند.
وی، تصویب ترخیص کالا از گمرک که به تازگی از سوی رییس‌جمهوری ابلاغ شده است را از نمونه‌ تکانه‌های مثبت اقتصادی اعلام کرد و گفت: این موضوع امید را در دل تولیدکنندگان زنده کرده است و اگر همین روند ادامه یابد بی‌شک بسیاری از مشکلات اقصادی کشور برطرف می‌شود.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: سیاست‌های اقتصادی موثرترین عامل برای رونق و یا خروج واحدهای تولیدی ازچرخه تولید است چرا که به تازگی به سبب سیاست گذاری‌های جدید هیچ واحد تولیدی به سبب بدهی‌های مالیاتی و بیمه‌ای پلمپ نشده اما برخی بخشنامه‌ها بیشترین ضربه را به بخش تولید وارد کرده‌ است.
منزوی با اشاره به روند افزایشی فعالیت‌های تولیدی در استان طی سال‌های اخیر افزود: برخلاف تصورعموم تمایل برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید رونق زیادی گرفته است و سرمایه‌گذاران متعددی برای ایجاد واحد تولیدی تمایل و آمادگی دارند، از این رو می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در تولید در مقایسه با سایر بازارهای مالی به صرفه‌تر شده است.
وی با بیان اینکه حجم تقاضا برای دریافت تسهیلات در گردش در استان افزایش یافته است، تصریح کرد: علاوه‌بر آن در شهرک‌ صنعتی شهرکرد زمینی برای واگذاری وجود ندارد و تقاضا برای اجاره واحدهای صنعتی افزایش یافته است.
منزوی خاطر نشان کرد: در مجموع پیام‌های مثبت اقتصادی در خصوص سرمایه‌گذاری در حوزه تولید دریافت می‌شود و بخشنامه‌های امیدبخش دولت نیز می‌تواند جذابیت این حوزه را دوچندان کند.
چهارمحال و بختیاری با ۹۲۰ واحد صنعتی فعال، ۱.۳۴ درصد واحدهای صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است و با اشتغال ۲۱ هزار نفر، ۹۸ صدم درصد اشتغال واحدهای صنعتی کشور را دارد.
همچنین سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش صنعت استان، ۱.۲ درصد کل سرمایه‌گذاری صنعتی کشور است.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.6757820447286
Query time: 1.9418848355611