1400/08/05  
 
سه شنبه, ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ ۱۴:۲۲ ۸۰
چچ
ایجاد واحدهای فرآوری گوهرسنگ ها در استان آذربایجان غربی

ایجاد واحدهای فرآوری گوهرسنگ ها در استان آذربایجان غربی

معاون امور معادن وصنایع معدنی سازمان صمت آذربایجان غربی در دومین جلسه کارگروه گوهر سنگ استان اظهار کرد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و ذیل اهداف توسعه‌ای مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ‌ها از سال ۹۸ آغاز شده است و در این راستا برنامه‌های تدوین شده را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش خواهیم کرد.

به گزارش شاتا، پریسا عابدپور گفت: در راستای تحقق منویات رهبری و ذیل اهداف توسعه‌ای مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت سنگ‌های قیمتی با راه اندازی کارگروه بهینه سازی صنعت گوهرسنگ‌ها از سال ۹۸ آغاز شده است و در این راستا برنامه‌های تدوین شده را تا رسیدن به حصول نتیجه پایش خواهیم کرد.
معاون امور معادن وصنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی افزود: برای رسیدن به اهداف مشخص شده در حوزه فرآوری گوهر سنگ ها از کارشناسان وصاحبنظران اقتصادی، کارشناسان امور اصناف، کردشگری و میراث فرهنگی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و فعالان بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد.
عابدپور تصریح کرد: توسعه فرآوری گوهر سنگ ها در ایجاد اشتغال و درآمد زایی نقش بسزای خواهد داشت؛ بخش زیادی از این اشتغالزایی از طریق اجرای برنامه‌های ما در رونق مشاغل خانگی، ایجاد کارگاه‌های کوچک، بازارچه‌های خرید و فروش در استان‌ محقق می‌شود.
معاون امور معادن وصنایع معدنی سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی عنوان کرد: یکی از دلایل کم رونق شدن فرآوری و تولید در حوزه های سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور واردات سنگ های تراش خورده از کشورهای دیگر می باشد که هم تولید این سنگ ها در داخل کشور مقرون به صرفه نمی باشد هم سبب پایین آمدن استقبال مردم بخصوص جوانان برای ادامه اشتغال در این حوزه شده است.
عابدپور اضافه کرد: استان آذربایجان غربی ظرفیت بالایی برای تولید و حتی صادرات این سنگ ها را دارد در حال حاضر باید آموزش و تولید گوهرسنگ ها باید در استان مدیریت شود که این کارگروه در صدد برگزاری دوره های آموزش و ایجاد کارگاه های فرآوری سنگ های نیمه قیمتی می باشد و در داخل کشور و کشورهای همسایه بخصوص ترکیه بازار خوبی برای این سنگ ها وجود دارد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.8125060399373
Query time: 2.0110139846802